Hlavní navigace

Šéf Fedu vyráží do Kongresu – vrátí po holubičí intervenci rétoriku zpět do neutrální polohy?

17. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obchodování na globálních trzích mělo mít v tomto týdnu dva základní motory: kvartální reporty zisků velkých amerických firem a pravidelnou půlroční zprávu o stavu ekonomiky v podání šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho.

Pokud jde o dopad ziskové sezóny, tak především riziková aktiva si nemohou na nic stěžovat, neboť odhady zisků (ale i tržeb) se daří vesměs překonávat. Velký podíl na tom mají přitom velké banky a to přesto, že panovaly obavy, jak se ve výsledcích bankovních domů promítnou ztráty dluhopisů, které přinesla hrozba toho, že americká centrální banka zpomalí jejich nákupy.

A právě před Fedem se musí mít dnes dluhopisy (a vlastně všechna aktiva s výjimkou dolaru) na pozoru. Šéf americké centrální banky dnes vyráží pohovořit o ekonomice do Kongresu, přičemž trhy mají ještě v živé paměti vcelku dramatický dopad z jeho dvou posledních verbálních vystoupení na veřejnosti.
Zatímco v květnu Bernanke odstartoval výprodeje všeho možného tím, že načrtnul scénář, podle něhož by Fed mohl zpomalovat tempo měnové expanze, pak minulý týden naopak přinesl většině trhů úlevu, když prohodil, že uvolněná měnová politika v dohledné době nezmizí.

Jak si tedy Bernanke s trhy pohraje dnes? Poslední americká makro data (payrolls nad 200 tisíci a lehce vyšší inflace) by měla Bernankemu umožnit nasadit tentokrát přece jenom více neutrální tón než minulý týden. Na druhou stranu je otázkou, zdali Bernanke není stále znepokojen velmi rychlým nárůstem tržních úrokových sazeb v posledních dvou měsících. Převažuje-li uvnitř vedení Fedu názor, že tempo expanze je třeba začít zpomalovat v horizontu několika měsíců (podle nás od září), tak vyloženě holubičí rétorika by večer v americkém kongresu znít dnes opravdu neměla.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).