Hlavní navigace

Šéf americké centrální banky euru významně pomohl

Jan Vejmělek

Euro během minulého týdne posílilo na třítýdenní maximum. Zatímco v průběhu jeho první poloviny se kurz držel ještě stabilní kolem 1,28 USD/EUR, ve středu týdne vystřelil k 1,32 USD/EUR, aby se v závěru týdne stabilizoval mezi 1,30 a 1,31 USD/EUR.

Doba čtení: 4 minuty

Obchodníci reagovali dolarovým výprodejem na středeční slova šéfa americké centrální banky B. Bernankeho. Ten totiž zchladil svými výroky silná očekávání, že budeme v brzké době svědky odklonu od extrémně uvolněné měnové politiky. Podle Bernankeho bude uvolněná měnová politika americkou ekonomiku stimulovat i nadále, inflace podle něj zůstává nízká a současný pokles míry nezaměstnanosti může zveličovat dosavadní zlepšující se trendy na americkém trhu práce. Trhy by zároveň neměly očekávat, že Fed začne automaticky zvyšovat úrokové sazby, pokud nezaměstnanost dosáhne úrovně 6,5 % (nyní na 7,6 %). Zprávu, kterou chtěl Bernanke trhům jednoznačně sdělit, je, že Fed prozatím zůstává u své uvolněné měnové politiky. Dá se říci, že v podobném duchu vyzněl i poslední zápis ze zasedání americké centrální banky. Členové bankovní rady se shodli, že je zapotřebí dalšího zlepšení na trhu práce, pokud má dojít k postupnému snižování nákupu aktiv.

Bernanke dal jasně najevo, že další vývoj bude záviset na přicházejících datech. A v průběhu tohoto týdne by zveřejněné ekonomické indikátory z pohledu amerického dolaru rozhodně neměly vyznít špatně. Hned úvod nového týdne přinese silná data červnových maloobchodních tržeb, v dalším průběhu týdne bychom se měli dočkat solidních dat z trhu nemovitostí. Naopak ne příliš povzbudivá data zřejmě přijdou z průmyslové výroby. Pozorně budou trhy sledovat béžovou knihu amerického Fedu a pololetní projev šéfa Fedu Bernankeho v dolní komoře Kongresu. Z Evropy nás bude tento týden zajímat především německý ZEW index očekávání investorů, kde se pro červenec očekává mírné zlepšení. V pátek a v sobotu se pak v Moskvě setkají ministři financí zemí G20.

Po dočasném posílení se koruna vrátila k úrovni 26,0 CZK/EUR

Zisky z první poloviny minulého týdne koruna neudržela. Zatímco během první poloviny týdne si koruna o procento polepšila, když krátce dokonce atakovala hladinu 25,75 CZK/EUR, v jeho druhé polovině jsme byli svědky opětovného návratu k hladině 26,0 CZK/EUR.

Efekt překvapivých tuzemských dat byl pouze dočasný. Jednalo se totiž o překvapení pouze na první pohled. Spotřebitelské ceny se v červnu zvýšily o výrazných 0,4 % m/m, což znamenalo zrychlení meziroční dynamiky na 1,6 % po květnových 1,3 % y/y. My jsme dokonce čekali další pokles k 1,2 % y/y. Překonána byla i prognóza centrální banky ve výši 1,4 %. To vedlo ke zmírnění rizik bezprostředních přímých intervencí ze strany centrální banky proti české koruně. Další pozitivní překvapení přišlo z trhu práce, kde se podíl nezaměstnaných navzdory očekávané stagnaci na květnových 7,5 % snížil na 7,3 %. Pohled na strukturu obou ukazatelů však odhaluje, že lepší čísla byla důsledkem jednorázových faktorů. Za vzestupem inflace stály výlučně vyšší ceny potravin (zejména kvůli přechodu z loňských brambor na letošní). A i komentář z ČNB vyzněl ve smyslu, že oproti stávající prognóze je růst cen potravin rychlejší, na druhé straně se pod prognózou nachází korigovaná inflace. Za poklesem nezaměstnanosti mohly stát silnější sezónní faktory, které byly naopak v předchozích měsících z důvodu nepříznivého počasí tlumeny. Z externích faktorů stál za oslabujícím trendem koruny v druhé polovině minulého týdne optimismus na výše úročených měnách, který ve středu týdne podpořil šéf americké centrální banky Bernanke konstatováním, že měnová politika v USA zůstane uvolněná, dokud bude potřeba.

dan_z_prijmu

V pátek publikovaná statistika květnové platební bilance potvrdila, že s externí nerovnováhou česká ekonomika problémy nemá. Běžný účet platební bilance překvapil po druhé v řadě přebytkem navzdory očekávanému schodku. Aktivní saldo dosáhlo za květen bezmála dvou miliard korun, zatímco konsensus ukazoval na deficit téměř 9,5 mld. CZK. V meziročním vyjádření jde o zlepšení o více jak 18,5 mld. CZK. Reakce trhu na tato data však byla nulová.

V okolí úrovně 26,0 CZK/EUR by se kurz koruny měl držet i nadále. Kolem této úrovně se nachází již zhruba tři měsíce. Tuzemská měna je tak slabší, než s čím počítá prognóza ČNB a kompenzuje tak kumulující se antiinflační rizika. Na tomto obrázku by se nic zásadního v tomto týdnu změnit nemělo. Z fundamentálního pohledu nás hned na úvod nového týdne čeká zveřejnění červnového vývoje cen průmyslových a zemědělských výrobců. Reakce trhů tradičně není na tato data nijak významná. To zřejmě bude platit i tentokráte, zejména pokud jde o produkční ceny. V souladu s konsensem předpokládáme meziměsíční pokles cen o 0,1 % m/m, meziročně by měly být o 0,5 % výše (tržní konsensus se nachází na 0,6 % y/y) po květnových 0,3 % y/y. Data by měla potvrdit nízké inflační tlaky plynoucí z produkční sféry. Mnohem zajímavější budou čísla o vývoji cen zemědělských producentů, a to ve světle výše diskutované červnové inflace, za jejímž vzestupem stály právě ceny potravin. V minulém týdnu zveřejněný odhad ČSÚ týkající se letošní úrody naznačuje ve srovnání s loňskou sklizní zlepšení. To by se v průběhu času mělo projevit minimálně v zastavení trendu zvyšujících se cen zemědělských produktů a následně i v cenách potravin pro koncového spotřebitele.

Našli jste v článku chybu?