Hlavní navigace

Sedm zásad začínajícího investora

25. 3. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Riziko ztráty hodnoty investice visí nad každým investorem jako Damoklův meč. A výška, ve které visí, je přímo úměrná jeho znalostem a zkušenostem.

Investování je rovnice o mnoha neznámých.  Žádný investor, byť má za sebou několik let investování, nezná nebo nemá k dispozici všechny informace. Má však zkušenosti a znalosti, které mu umožňují některé neznámé předvídat, a jiné alespoň částečně eliminovat. Začínající investor však má pozici těžší, proto by se měl držet ověřených pravidel.

Kdo je to však začínající investor? Rozhodně tím nemyslíme klienta, který na radu investičního zprostředkovatele investuje několik let pravidelnou částku do jednoho podílového fondu, investičního životního pojištění či podílového fondu a o své investice se zajímá jen jednou do roka, kdy mu přijde roční výpis od dané instituce.

Ano, tak se dá začít. Ale takovýto investor ví za deset let o investování totéž, jako v době, kdy provedl první transakci. Níže uvedené memorandum platí pro začínající investory, kteří se chtějí v oboru vzdělávat, aktivně v budoucnu ovlivňovat složení portfolia a dlouhodobě a trvale budovat svůj majetek.

1) Začnu ještě dnes, neznám žádná „ale“

Délka života každého z nás je bohužel omezena a nechcete-li si výnosů z vašich investic užívat až v důchodovém věku, začněte se věnovat investování co nejdříve. Nemyslíme tím, že hned teď půjdete do banky a převedete své peníze na účet některého z podílových fondů. Můžete ale začít získávat informace o existujících serverech, dostupných knihách, společnostech, které investice zprostředkovávají, produktech, do kterých lze investovat, apod.  

Největší překážkou investora je on sám. Pokud patříte k lidem, kteří sami sobě neustále kladou podmínky typu „až budu mít peníze, až si udělám čas, od dalšího roku, až mi skončí stavební spoření, až, až, až,“ věřte, že s takovou nikdy nezačnete. Prostě začněte hned teď nebo zítra, ale začněte. Navštivte nejbližší knihkupectví a kupte si nejlevnější knihu o investování, zajděte do banky a nastavte si pravidelné investování na 100 Kč měsíčně do peněžního fondu, udělejte cokoliv, co vás nebude stát moc peněz, ale posune vás o krůček dále.

A pamatujte, čím dříve začnete investovat, tím delší čas bude mít investice na zhodnocení. Největší chybou je neinvestovat vůbec!

2) Vytvořím si finanční rezervy, investuji jen to, co mohu postrádat

Ač se nejedná přímo o investování, má vytvoření finanční rezervy v investování významnou roli. Pokud chcete, aby vaše investice dlouhodobě rostla, musí být pro vás nedotknutelná. Nemyslíme tím, že ji nemůžete nikdy prodat. Prodej části investice nebo určitého aktiva má smysl, pokud investice splnila váš finanční cíl, nebo jestliže odprodáváte aktivum, u něhož očekáváte pokles, abyste získané prostředky investovali do jiného aktiva, u kterého čekáte růst.

Pro dlouhodobý růst vašeho portfolia nejsou dobré občasné odprodeje motivované nedostatkem finančních prostředků. Proto než se pustíte do investování, vytvořte si finanční rezervu pro případ mimořádně zvýšených výdajů nebo dočasného snížení příjmů. Výše rezerv by měla odpovídat několikanásobku měsíčních výdajů, měla by být ihned dostupná a být vystavena minimálnímu riziku. Vhodné pro tento účel jsou spořicí účty.

Aby vaši investici nedostihl nedostatek financí, nikdy neinvestujte nadoraz. Zůstanou-li vám volné prostředky, vždy je můžete investovat později.

3) Nejsem neomylný, budu se stále vzdělávat

Není důvod, proč zrovna vy byste se měli vyvarovat všech chyb. Nikdo není neomylný a platí to i o zkušených investorech či dokonce investorských matadorech. Budete-li hledat na internetu, zcela jistě objevíte vyznání nejbohatších lidí světa z jejich investičních omylů.

Přiznejte si svá pochybení, ale nenechte se jimi odradit. Berte je jako důležitou součást vašeho sebevzdělávání. Pokud se z chyb poučíte, zpravidla už je v budoucnosti neuděláte.

Pamatujte na to, že investování jde ruku v ruce se vzděláváním. Čím vyšší prostředky investujete, a čím více instrumentů do portfolia zahrnete, tím více musíte mít načerpáno znalostí. Neustále analyzujte své kroky, pravidelně sledujte trhy. Chcete-li investovat do složitějších produktů nebo produktů s vyšším rizikem, nejdříve si je nastudujte a porovnejte je s jinými produkty. Vaše znalosti a zkušenosti jsou dobrým přítelem vašeho portfolia.

4) Vím, že není investování bez rizika

Stejně, jako jste si připustili své chyby, akceptujte i existenci rizika. Neexistuje investice bez rizika. Riziko může být sice nízké, ale stále je. Ruku v ruce s  výnosem investice jde její riziko. Tyto veličiny jsou k sobě přímo úměrné. Vyžadujete-li vysoký výnos, počítejte s vyšším rizikem. Postačí-li vám nízký výnos, můžete investovat do aktiv vykazujících nižší riziko. Jestliže však očekáváte nulové riziko, není tento text určen vám a své finance směrujte do bankovních produktů.

Za jistých okolností se může dokonce stát, že kapitálové trhy významně poklesnout, a to až o několik desítek procent, nebo některé konkrétní aktivum téměř ztratí svou hodnotu. Víte-li, že existuje riziko, eliminujte ho s maximální možnou mírou a své portfolio diverzifikujte.

5) Nebudu sázet na jednu kartu

Asi znáte onu radu našich babiček, nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku. Tato moudrá rada je snadno aplikovatelná i na oblast investování. Diverzifikujte však nejen v oblasti investování, ale veškerý svůj majetek.

Jestliže budete mít všechny prostředky jen v cenných papírech, co se stane, když se z ekonomicko-politických důvodů nebo z důvodů celosvětové teroristické aktivity zhroutí kapitálové trhy? Jak na tom bude váš majetek, když máte zainvestováno jen v nemovitostech a přijde dlouhodobá stagnace nemovitostního trhu a propad cen nemovitostí? Co když vaše obrazy jsou jen kvalitní kopií?

Ať jsou výše uvedené scénáře neuvěřitelné nebo ne, vyplývá z nich jednoduchá rada. Neinvestujte všechny své prostředky do jediného aktiva. Kromě typové rozmanitosti, investujte také v různých měnách, do různých oborů a regionů. Musí nastat skutečně špatná konstelace hvězd, aby klesala všechna aktiva současně.

6) Nedám na rady druhých

O svých investicích rozhodujte pouze vy, jen vy jste odpovědni za své kroky a jen vy ze špatného rozhodnutí můžete vyvodit další kroky. Neinvestujte na základě doporučení publikovaných v médiích ani na základě rad třetích osob, ať už jsou jimi rodinní příbuzní nebo investiční specialisté. Zprávy přicházejí se zpožděním a všechny relevantní zprávy pro investory se již do kapitálového trhu dávno promítly. Mohlo by se snadno stát, že takováto investice bude spíše chybou než ověřeným tipem.

7) Emoce udržím na uzdě, budu se řídit rozumem

Emoce jsou největším nepřítelem investora. Nenechte se strhnout davem. Jak říká nejbohatší muž světa Warren Buffett, když jiní nakupují, prodávejte, když prodávají, kupujte. Tato rada, ač se zdá na první pohled nelogická, odráží chování davu na kapitálových trzích.

Když je nějaké aktivum velmi oblíbené nebo již hodně dlouho roste jeho hodnota, nechávají se k nákupům často strhnout i nejvíce konzervativní investoři. Dané aktivum je v tuto chvíli velmi často již před svým vrcholem a dá se očekávat jeho brzký pokles. A stejně tak tomu platí, když aktivum dlouhodobě klesá a lidé se ho zbavují. Čím delší je tato doba, tím větší je tlak na psychiku i těch největších optimistů, kteří nakonec také prodávají. Ceny jsou nízko, je velká šance, že v brzké době začne aktivum růst, proto se vyplatí kupovat.

Buďte realisté. Nečekejte od investice 1000 korun měsíčně, že z vás udělá multimilionáře. Nereálná očekávání a chamtivost často vedou k velkému riskování a nevratným ztrátám.

Respektujte svůj investiční profil. Jinými slovy, jste-li založen konzervativně, neinvestujte do rizikových investic. Jestliže máte nízkou averzi k riziku, nedržte se zbytečně při zemi. V obou případech byste nebyli spokojeni a vaše psychika by byla ještě pod větším tlakem.

Autor článku

Autor je odborníkem na investování a finanční matematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).