Hlavní navigace

Názor k článku Sdílená ekonomika: Pro někoho jen výpomoc a hezká myšlenka, pro jiného byznys od Jarmila - To je právě otázka. Protože živnost je zákonem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 4. 2018 17:48

    Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

    To je právě otázka. Protože živnost je zákonem definována jako "Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem" (Živnostenský zákon, § 2). Přičemž slovo "soustavně" si každý vykládá jinak. My jsme dělali 1x za rok akci pro děti a při druhém opakování jsme byli upozorněni na fakt, že 1x za rok je považováno za "soustavně", neb jest to "činnost pravidelěn opakovaná" a že na pořádání akce bychom měli mít živnosťák. Poté by ještě přistoupilo EET, protože jsme vybírali vstupné. Tak jsme to zabalili, protože úřední buzerace už bylo na dva dny konání akce příliš.

    Pokud ale mám třeba chalupu, nechci tam být celé léto a párkrát ji pronajmu, proč bych to měla hlásit jako živnost? Nebo letos týden pronájmu a napřesrok taky týden už je "soustavně"? Případně jedu služebně sama z Prahy do Hamburku a chtěla bych si cestou pokecat, tak záměr zveřejním na spolujízda.cz, uvedu cenu a počet míst a klidně někoho svezu. Aha, jó, brala jsem za to peníze v hotovosti, takže bych měla mít pokladnu s EET a až pojedu příště z Prahy do Bernu, tak už na to musím mít ŽL, protože to je "soustavně"? Tak příště se pak nekoná a my se divíme, že lidi budou radši ležet na kanapi a natahovat ruce po sociálních dávkách,místo abychom jim umožnili rozumný přivýdělek a třeba i začátek podnikání. Pak budeme číst ty dechberoucí americké příběhy o tom, jaký je 6-letý chlapec šikovný podnikatel, protože na vesnickém fotbalu prodával za pár šušňů domácí limonádu a vydělal si na kopačák. U nás by dostal pokutu, až by se rodiče prohnuli, protože provozoval živnost bez povolení, neměl pokladnu s EET, nepřiznal příjmy (dobře, to nemusel, bylo to do 10.000,-Kč), neměl potravinářský průkaz, neměl hygienické zázemí, kdovíkde sebral ty citróny, co do toho namačkal, voda neměla potřebný atest a co kdyby se potom někdo posr.. eee měl zrychlený krok atd. atd. JIný zajímavý příklad je např. toto: https://www.firstclass.cz/mysleni-bohatych/podnikat-zacal-ve-13-letech-milionarem-byl-v-15-jak-se-da-vydelat-i-detskou-naivitou/ Jen nevím, jestli by to u nás prošlo bez následků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).