Hlavní navigace

Názory k článku Schyluje se k bouři na trhu hypoték!?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 2. 5. 2001 16:05

    David (neregistrovaný)

    Nemáte prostředky nebo Vám na koupi bytu něco chybí žádejte dotaci 400.000,- !!!
    Zapoměli jste, že Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) poskytuje dle nařízení vlády 481/2000 nenávratnou dotaci (vlastně dar který se nemusí vracet) na výstavbu bytů až do výše 400.000,- na byt, všem kteří řeší bydlení, bez rozdílu v jaké situaci se nachází ?

    Bytem je samozřejmě i byt v rodinném domě, nástavbě v podkroví, přístavbě a jinde. Žádejte tedy 400.000,- které poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj na byt každému kdo řeší bytovou otázku na základě toho zákona novelizovaného v roce 2000 uveřejněné ve sbírce zákonů (viz např. http://www.sagit.cz /sbirka/ksbdefault.htm), kde "stát" zaplatil část kupní ceny bytů.
    Loni se vyplatilo 2,98 miliard korun. Seznam doposud vyplacených dotací je podle staveb uveden na webu ministerstva: www.mmr.cz. Celkem se od roku 1997 vyplatilo již asi 14 miliard Kč. Je tam seznam vyplacených dotací rozepsaný podle staveb - Bytová politika - Rozdělení přiznaných podpor. Asi se tato dotace málo využívá protože se o ni moc neví. Na druhou stranu mi připadá že se jedná o "kamarádčofty" od úředníků obecních a městských úřadů a MMR, kteří to dohazují svým známým.

    Ale proč tedy nežádat taky ?!

  • 2. 5. 2001 20:16

    Radek.Mann@sepnet.cz (neregistrovaný)

    Na Vaši řečnickou otázku lze lehce odpovědět. Protože nařízení vlády 481/2000 se týká sice dotací, ale má dvě nepříjemné vlastnosti.
    1. vzniklý byt musí být nájemní (§ 1 Předmět úpravy)
    2. byt musí být ve vlastnictví, nebo spoluvlastnictví obce (§ 3 Podmínky pro získání dotace), která ho nesmí 20 let převést na nikoho jiného atd.
    Takže se nejedná o byt v rodinném domě, to je výslovně v nařízení uvedeno! Pokud by byl byt v nástavbě v podkroví, nebo přístavbě, tak ano, ale pouze pokud bude ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví obce.
    Pokud mohu já soudit, tak je tato dotace hojně využívána obcemi, takže se asi nedá tvrdit, že se oni neví. Je známější jako "třistadvacítka", toto označení je asi nejrozšířenější, protože se poskytuje ve výších 320 tis. Kč, 370 tis. Kč, 400 tis. Kč, 500 tis. Kč a 700 tis. Kč dle určení budoucího použití bytu a jak, kde, popř. z čeho byl postaven, či přestavěn.
    S pozdravem

  • 3. 5. 2001 16:38

    Radek P. (neregistrovaný)

    Dle Vaší diskuze je pro mě nejasné proč NENÁVRATNOU DOTACI vlastně dar mají dostávají POUZE OBCE - copak předmětem činnosti obcí s jejich deficitními rozpočty kdy nemají na údržbu komunikací apod. je VÝSTAVBA BYTŮ ?? Asi není jasné, že obce z daní občanů platí několika VYVOLENÝM BYDLENÍ. Proč ?!!!

    Další problém je v tom, jak se to stalo známým, že to že se jedná o nájemní byt je pouze zástěrkou. Ve skutečnosti měli měsíčně platit částku mnohem vyšší:

    "jako nájem" = regulovaný nájem + poplatek za související služby.

    Ve skutečnosti dle výše splátky bylo zřejmé, že je v PLATBÉ SCHOVÁNA ÚHRADA CENY STAVEBNÍ FIRMÉ. Byty staví normální komerční subjekty za plné ceny - obce sotva mají na materiál slevu, že !!! Byt tedy pochopitelně musí někdo CELÝ zaplatit.

    Na druhou stranu tyto byty jsou většinou luxusní a jejich "jako nájemníci" jednají zcela se stavební firmou. Příkladem budiž zelené údolí v hlavním městě. Staví je tam dceřinná společnost nechvalně známé zkrachovalé banky a dostala OD STÁTU na luxusní bydlení cca 22 miliónu Kč POUZE na infrastrukturu a měla by dostat ještě 262 miliónu Kč na byty. Byty je možné obratem koupit - viz. reklama na jejich prodej.

    Hodnotím zde tedy , že špatné Nařízení vlády umožňuje tento tunel. To že to lze, neznamená že je to správně anebo že by to tak mělo fungovat dál. Tímto stát vyhodil na podobné "naoko" nájemné byty již cca 14 miliard korun (viz. státní rozpočet - kapitola Ministerstvo pro místní rozvoj - Dotace za několik let) a přitom jak samo minerstvo tvrdí nemá např. na podporu hypoték což jediné by bylo spravidlé ke VŚEM STEJNĚ. Ptám se tedy proč i já PLATÍM vedoucímu z banky levnější bydlení v jeho novém bytě - JENOM PROTO ŽE SE ZNÁ SE STAROSTOU. To je dost špatný bolševický VTIP !!!