Hlavní navigace

Schválená dividenda od O2 a čára přes rozpočet pro ČEZ

11. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Představenstvo O2 schválilo dividendu ve výši 16 korun na akcii, firma se prodávat nemá. ČEZ má potíže s větrníky v Polsku. Zdejší vláda může energetické společnosti zhatit investice.

Hlavní události

Představenstvo O2 schválilo dividendu ve výši 16 korun na akcii. PPF odmítá spekulace o prodeji telekomunikačního operátora.

Polská vláda chystá zákon s přísnější regulací větrných parků v zemi.

Prodej aktiv Vattenfall se komplikuje.

Západoevropské akciové indexy by dnes měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru.

Z pohledu makroekonomických ukazatelů vyzní dnešek naprázdno. Zajímavějšími čísly byly jen ráno zveřejněné finální německé spotřebitelské ceny, které naplnily očekávání.

Obchodování na zámořských trzích

Hlavní slovo na globálních finančních trzích mělo včerejší zasedání ECB. Oznámená opatření přijali investoři zprvu velmi pozitivně a akciové trhy vylétly o několik procent nahoru, nicméně poté přišlo poměrně rychlé vystřízlivění a indexy veškeré zisky odevzdaly. Na americkém kontinentě tak index S&P 500 uzavřel prakticky na nule.

Naproti tomu většina asijských burz se během dnešního nočního obchodování nacházela v plusu. Zisky nebyly nijak enormní, většinou se pohybovaly do půl procenta, výjimkou byla hongkongská burza, která si polepšila o jedno procento. Japonské akcie přidaly 0,5 %, kterým pomohl i oslabující jen.

O2

Představenstvo společnosti schválilo návrh dividendy ve výši 16 korun na akcii. Valná hromada bude návrh schvalovat 19. dubna. O2 by tak mělo vyplatit bezmála 5 mld. Kč. Den výplaty by měl být 19. květen, rozhodné datum o měsíc dříve.

Majoritní vlastník PPF zároveň včera popřel informace o tom, že vyjednává s čínskými investory o prodeji firmy. Podle mluvčího společnosti Radka Stavěla může jít o snahu manipulovat s kurzem akcií O2.

ČEZ

Polská vláda může svými chystanými opatřeními zhatit investice ČEZ do větrných parků v zemi, popřípadě je výrazně prodražit. Vláda chce vyjít vstříc obcím, které větrníky nechtějí. Záměrem je zastavit jejich výstavbu do vzdálenosti desetinásobku jejich výšky, což by v praxi znamenalo posun o kilometr dále od obce (nyní 500 metrů). Vláda také hodlá zatížit provozovatele čtyřnásobně vyšší daní z nemovitostí. Každé dva roky by musely žádat o certifikaci, spojenou se zvýšenými poplatky u úřadu. Nový zákon by se týkal nově postavených elektráren nebo projektů, na které bylo vydáno již stavební povolení.

skoleni_29_6

Tato opatření by se projevila nepříznivě na ziskovosti provozovatelů větrných parků. Zároveň nahlodávají i důvěru v celý polský trh, že v budoucnu by regulace mohla být ještě přísnější. ČEZ v případě přijetí zákona dle mluvčí Barbory Půlpánové ale nečekají miliardové ztráty. Nyní se jedná o investice na nákup projektu a administrativní projekty v přípravné fázi.

Prodej německých uhelných elektráren a dolů Vattenfall nebude jednoduchý, když podle německého deníku Handelsblatt žádný ze zájemců není ochotný zaplatit přijatelnou cenu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).