Hlavní navigace

Sázky na růst úroků Fedu dávají dolaru křídla, ale drtí ceny zlata

20. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Doba prázdnin pokročila, což znamená, že se stále hlouběji zakusujeme do okurkové sezóny.

A to i na globálních trzích, jež si po řecké anabázi budou muset hledat další velké téma. Námětů může být hned několik, ale jedno nosné téma začíná velmi jasně krystalizovat – je to zahájení utahování měnových šroubů ze strany Fedu a vše, co s tím souvisí.

Odhlédněme teď od toho si tipnout, kdy přesně americká centrální banka začne úrokové sazby zvyšovat. Spokojme se s konstatováním, že to bude dříve, než s čím počítá trh – tedy příští rok v lednu. Neboli vyjděme z toho, že krátkodobé americké úrokové sazby půjdou výše, než kde je vidíme nyní.

Co nám to přinese? Předně globálně silnější dolar. Americká měna může sílit nejen vůči euru, ale především vůči zranitelnějším měnám z tzv. emerging markets. Pod další tlak se tak mohou dostávat o pár let dříve velmi populární měny jako ruský rubl, turecká lira či třeba brazilský real.

Další kategorií aktiv, která může poměrně citelně odnést sílící sázky na růst oficiálních úrokových sazeb v USA, jsou ta, jež nic nenesou a naopak ještě čelí nákladům na skladování. Ano, zde je řeč o komoditách. Dnešní ranní pohled na ceny zlata přitom dává tušit, že se žlutý kov má opravdu čeho obávat a s ním i většina tohoto segmentu finančních trhů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).