Hlavní navigace

Sázky na růst úroků Fedu dávají dolaru křídla, ale drtí ceny zlata

20. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Doba prázdnin pokročila, což znamená, že se stále hlouběji zakusujeme do okurkové sezóny.

A to i na globálních trzích, jež si po řecké anabázi budou muset hledat další velké téma. Námětů může být hned několik, ale jedno nosné téma začíná velmi jasně krystalizovat – je to zahájení utahování měnových šroubů ze strany Fedu a vše, co s tím souvisí.

Odhlédněme teď od toho si tipnout, kdy přesně americká centrální banka začne úrokové sazby zvyšovat. Spokojme se s konstatováním, že to bude dříve, než s čím počítá trh – tedy příští rok v lednu. Neboli vyjděme z toho, že krátkodobé americké úrokové sazby půjdou výše, než kde je vidíme nyní.

zmeny_v_mzdove_uctarne20

Co nám to přinese? Předně globálně silnější dolar. Americká měna může sílit nejen vůči euru, ale především vůči zranitelnějším měnám z tzv. emerging markets. Pod další tlak se tak mohou dostávat o pár let dříve velmi populární měny jako ruský rubl, turecká lira či třeba brazilský real.

Další kategorií aktiv, která může poměrně citelně odnést sílící sázky na růst oficiálních úrokových sazeb v USA, jsou ta, jež nic nenesou a naopak ještě čelí nákladům na skladování. Ano, zde je řeč o komoditách. Dnešní ranní pohled na ceny zlata přitom dává tušit, že se žlutý kov má opravdu čeho obávat a s ním i většina tohoto segmentu finančních trhů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).