Hlavní navigace

Sázky na růst amerických sazeb stoupají, akcie se zatím drží

23. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Trhy přijaly v uplynulém týdnu stoupající pravděpodobnost růstu sazeb v USA a silnější dolar poměrně v klidu. Uvidíme, zda jim to vydrží i tento týden. Sázky na růst amerických sazeb mohou totiž teoreticky dál růst.

Je překvapivé, s jakým klidem přijaly trhy v uplynulém týdnu stoupající pravděpodobnost růstu sazeb v USA a silnější dolar. I když pravděpodobnost růstu sazeb v USA na červnovém zasedání vzrostla za několik dní z 5 % na více než 30 %, akcie během uplynulého týdne skončily v plusu, stejně tak jako ropa. Uvidíme, zda jim to vydrží i tento týden. Sázky na růst amerických sazeb mohou totiž teoreticky dál růst.

skoleni_29_6

V uplynulém týdnu jestřábí rétorikou překvapila řada silných jmen z Fedu. Zejména blízký spolupracovník Janet Yellenové ze sanfranciského Fedu John Williams a šéf vlivného newyorského Fedu William Dudley. O víkendu pak zaskočil investory jinak holubičí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren (hlasující člen v tomto roce), který v rozhovoru pro Financial Times otevřeně řekl, že se schyluje k dalšímu růstu sazeb. Nebojí se sice zatím nárůstu inflačních tlaků, ale má strach z dopadů uvolněné měnové politiky na přehřívající se realitní trh – něco, co v Bostonu může dnes pravděpodobně každý zažít na vlastní kůži.Po takové jestřábí smršti jsou možná 30% sázky na červnový růst amerických sazeb ještě nízké. Trhy ale chtějí ještě vyčkat na to, jak se k dalšímu růstu sazeb postaví v posledních měsících spíše zdrženlivá šéfka Fedu Janet Yellenová. Ostře proto bude sledována její čtvrteční přednáška na Harvardu, a to i když klíčové bude pravděpodobně až její plánované vystoupení 6. června (těsně po souhrnných číslech z amerického trhu práce).

V eurozóně mezitím tento týden přitáhnou lví díl pozornosti jednání ohledně Řecka. V úterý se mají sejít ministři financí eurozóny se zástupci MMF a bavit se o tom, za jakých podmínek se MMF zapojí do třetího záchranného programu. Bojíme se ale, že před hlasováním o Brexitu již nebude na dohodu moc času a jednání se tak rozjedou znovu pravděpodobně až na konci června.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).