Hlavní navigace

Sázky na dohodu v Daúhá ženou ceny ropy vzhůru

13. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Cena ropy láme každý den několikaměsíční rekordy. Tak například včera se cena měsíčního kontraktu na Brent dostala do blízkosti 45 USD/barel, což znamená již asi 65% nárůst od dna v polovině ledna. Jak si to vysvětlit?

Cena ropy láme každý den několikaměsíční rekordy. Tak například včera se cena měsíčního kontraktu na Brent dostala do blízkosti 45 USD/barel, což znamená již asi 65% nárůst od dna v polovině ledna. Jak si růst ceny vysvětlit?

Fundamentální důvody se popravdě hledají docela obtížně, byť je růst cen tentokrát doprovázen narovnání forwardové křivky kontraktů na ropu Brent. To v podstatě naznačuje, že ropy na severomořském trhu nemusí být v blízké budoucnosti zase až tolik, jak by se mohlo zdát. Obecně se tento jev přičítal tomu, že bude probíhat údržba na některých klíčových severomořských ropných polích a mělo by tedy jít spíše o dočasný lokální faktor.
Na nabídkové straně trhu poutá pozornost nedělní schůzka producentů v katarském Daúhá. Ta je také hlavním podezřelým s současné býčí epizodě. Připomeňme, že podobná únorová seance významně pomohla zvrátit rychlý propad cen ropy z počátku roku. Ponechme teď stranou, že k tehdy deklarovanému zmrazení produkce se někteří klíčoví účastníci schůzky – zejména Rusko – zatím staví vlažně. Praxe ukazuje, že každý měsíc totiž jeho produkce dosahuje nového vrcholu.

skoleni9_11

Otázkou ale je, jaký výstup z plánované schůzky by trhy uspokojil natolik, aby nebyly následně zklamány. Zdá se totiž, že vše směřuje k zopakování závazku vybraných producentů “jen” dále nezvyšovat těžbu. Jak je vidět na příkladu Ruska, tak takové závazky mohou mít poněkud vratké nohy. Kromě toho fundamentálním problémem takové dohody zůstává, že se k ní patrně nepřihlásí silná trojka producentů – Írán, Irák a Libye. No a zavázat se v takovém prostředí ke zmrazení těžby se očividně nechce ani Saúdské Arábii, jak konec konců jasně ukázaly nedávné komentáře prince Salmana, jehož hvězda rychle stoupá.

Je tedy dost možné, že příští týden se vrátí pozornost opět k fundamentům. A ty, málo platné, prozatím žádnému raketovému růstu cen úplně nenahrávají. K odbourávání přebytku sice stále dochází, avšak relativně pomalu. Možnost zázračné dohody sice nelze zcela smést ze stolu, nicméně my na ni nesázíme (setkání se například podle posledních informací ani nezúčastní íránský ministr Zanganeh). Zdá se proto, že Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a spol. před sebou spíše mají poměrně obtížný komunikační oříšek k rozlousknutí. Tak uvidíme, jak se s ním v neděli popasují.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).