Hlavní navigace

Saúdové připomněli, že zasedání OPEC se blíží. Co na to ropa?

24. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výsledek loňského zasedání OPECu byl přitom posledním hřebíčkem do rakve vysokým cenám ropy. Připomeňme, že hlavní roli v tomto rozhodnutí sehrála Saúdská Arábie a její spojenci z Perského zálivu.

Je to zhruba rok od zasedání OPECu, které významně ovlivnilo situaci na trhu s ropou. Tehdy, tváří v tvář rostoucí produkci v zemích mimo toto sdružení a pomalejšímu růstu poptávky (zejména v Číně) se tehdy delegáti nedohodli na omezení produkce a namísto toho de facto vyhlásili boj o zachování tržního podílu. Výsledek loňského zasedání OPECu byl přitom posledním hřebíčkem do rakve vysokým cenám ropy. Připomeňme, že hlavní roli v tomto rozhodnutí sehrála Saúdská Arábie a její spojenci z Perského zálivu. V opozici byli zejména tradiční “jestřábi” reprezentovaní hlavně Venezuelou. Její vládu a občany kvůli štědrému sociálnímu programu a závislosti na vývozech ropy zjevně čekalo dosti krušné období.

Zatímco opakované naléhání Venezuely po “společném zásahu” producentů (vlastně tedy apel na Saúdskou Arábii, aby omezila produkci) trh ani zástupce zemí mimo OPEC, jako jsou Rusko či Norsko, příliš nevzrušují, tak komentáře po včerejším zasedání kabinetu ministrů Saúdské Arábie již dopad měly. Saúdové totiž poznamenali, že jsou si vědomi své důležitosti při stabilizaci trhu s ropou a dodali, že jsou ochotni v tomto směru spolupracovat. A to byla před blížícím se zasedáním OPECu (4. prosince) zpráva, která pomohla ceně ropy zpět nad 45 USD/barel.

skoleni_29_6

Lze tedy od zasedání očekávat něco zásadně nového? Vyloučit samozřejmě nelze nic, ale výraznější změna politiky hlavních hráčů OPECu v čele se Saúdy je podle nás nepravděpodobná. Při poslední obdobné situaci v 80. letech se sice OPEC zhruba po roce dohodl na koordinovaném snížení produkce. Současná situace ale vykazuje v mnoha ohledech jiné znaky. V případě růstu ceny jsou producenti v USA připraveni relativně rychle “restartovat” vrtné plošiny, které nyní leží nevyužity. Dále na rozdíl od 80. let neprobíhá válka mezi Íránem a Irákem, tedy mezi dvěma významnými producenty ropy. Zdá se naopak pravděpodobné, že USA zruší dlouholeté sankce vůči Íránu a zhruba na konci prvního čtvrtletí se tak dočkáme významně vyšších vývozů ropy z této země. A to není z hlediska (sunnitské) Saúdské Arábie, která s (šíitským) Íránem dlouhodobě soupeří o pozici regionálního lídra, příliš lákavý scénář. To by ještě tak chybělo, aby Arabové státní rozpočet konkurenta podporovali tím, že si sami utrhnou od úst!

OPECu tak, zdá se, nezbývá než čekat na další pokles produkce v ostatních zemích, či na výraznější růst spotřeby ropy. Z krátkodobého pohledu však včerejší saúdské komentáře naznačují, že následující dva týdny mohou být na trhu s ropou značně nervózní…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).