Hlavní navigace

Saúdové chtějí prodloužit dohodu na omezení těžby ropy i na druhé pololetí

12. 4. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Šok v podobě vojenského zásahu USA v Sýrii již pomalu začal odeznívat a tak se ceny ropy opět pokusili oživit Saúdové pomocí slovních intervencí.

Šok v podobě vojenského zásahu USA v Sýrii již pomalu začal odeznívat a tak se ceny ropy opět pokusili oživit Saúdové pomocí slovních intervencí. Dobře informovaný zdroj deníku WSJ včera uvedl, že Saúdská Arábie stojí o prodloužení dohody na omezení těžby ropy na další půlrok.

Čeho se vlastně Saúdové a spol. snaží dosáhnout? To konkrétněji v poslední době zaznělo od generálního tajemníka OPECu Barkinda. Ten řekl, že žádoucí je snížit globální zásoby ropy asi o 260 miliónů barelů, tedy zhruba někam k pětiletému průměru, který bývá hodnocen jako normální úroveň zásob.

Číslo si lze o něco jednodušeji představit na denní bázi, na které se konec konců nabídka a poptávka po ropě běžně publikuje. V podstatě to znamená deficit milión barelů denně po dobu 260 dní (tj. 8–9 měsíců). To samozřejmě není zcela nereálný cíl. Něco podobného trh s ropou zažil například v letech 2011 a 2013, i když je nutné dodat, že ze zcela jiných důvodů. Zároveň se ale ukazuje, že i když implementace současné dohody jde nad očekávání dobře, tak pokles zásob v prvních třech měsících roku 2017 byl patrně o poznání menší než OPEC očekával(dle včera zveřejněných dat EIA zhruba třetinový), což ukazuje, že ani přes notnou snahu se OPECu kýženému cíli zatím nedaří ani zdaleka přiblížit.

skoleni_4_3

Motivace Saúdské Arábie dohodu prodloužit zůstane patrně i nadále mimořádně silná, neboť se jistě chce dostat do co nejvýhodnější pozice před prodejem části státního ropného podniku (Saudi Aramco), který by mohl nastat v příštím roce. U ostatních aktérů může být situace přece jen složitější a mohou k tomu přispívat mimo jiné i události zmíněné v úvodu. Režim prezidenta Asada se totiž snaží podporovat jak Rusko, tak Írán, kteří nutně musí být důležitou součástí jakékoliv dohody na nabídkové straně trhu s ropou. A Saúdové v syrské proxy válce s Íránem stojí na opačné (protiasadovské) straně.

Pozornost se tak i nadále soustředí na zasedání OPECu 25. května. I přes nárůst napětí geopolitického rázu lze spíše očekávat, že dohoda bude v nějaké formě prodloužena. I když otázkou samozřejmě zůstává, zda to bude k dosažení vcelku ambiciózního cíle OPECu dostačující. Dosavadní zkušenosti nabádají v tomto směru k opatrnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).