Hlavní navigace

Nižší daně a méně regulací. Šance pro periferní země?

25. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podívejte se na Ranní komentář od Tomáš Menčíka, analytika Cyrrusu

Obchodování na amerických trzích bylo poměrně volatilní a oscilovalo kolem otevírací hodnoty. Posílení přišlo v momentě, kdy italský premiér Monti shrnul závěry evropského summitu, což dostalo S&P a NASDAQ do kladných čísel. S&P +0,14%, NASDAQ –0,38%, Dow Jones +0,27%. Německý index DAX otevírá růstem o 0,8%.

Čínské obchodování bylo ovlivněno kromě situací v Evropě také prohlášením oficiálních vládních představitelů, že letos pravděpodobně nebude splněn plán půjček, které poskytují čínské banky soukromým a korporátním klientům. Pokud se tak skutečně stane, bude to poprvé za 7 let.

Italský premiér Monti včera shrnoval závěry evropského summitu. Dle jeho vyjádření je většina zemí pro zavedení společných evropských eurobondů, přičemž dodal, že Evropa může mít tyto bondy brzy. To kontrastuje s předvčerejším prohlášením Juneckera, který řekl, že Evropa je v této otázce stále silně polarizovaná. Italský premiér dále vyjádřil své přesvědčení, že Německo má skutečný zájem na zachování eurozóny v takové podobě, v jaké je nyní. K situaci v Řecku zaznělo, že Řecko pravděpodobně zůstane v eurozóně. Přes všechna tato prohlášení ale jasné výstupy z tohoto předběžného summitu zveřejněny nebyly, a proto si pravděpodobně budeme muset počkat až do dalšího, tentokráte již oficiálního summitu na konci příštího měsíce.

Dnešní vydání německého deníku Der Spiegel přináší informaci, že Německo údajně vypracovává růstový program, který by měl obsahovat 6 bodů. Hlavní vize jsou zaměřeny na periferní země. Jedním z bodů je zavedení speciálních ekonomických zón s nižšími daněmi a s menší regulací, což by se mělo týkat právě periferních zemí. Dále by měly být vytvořeny speciální agentury, které budou zajišťovat prodej státních aktiv a měly by se uvolnit restrikce na pracovním trhu. Pokud by se tato informace ukázala jako pravdivá, tak by to byl značný posun prozatím neústupného Německa směrem k většinovému proudu.

Výsledky zveřejnila developerská firma Orco. Firma se konečně přehoupla do zisku, což bylo ale z velké míry zapříčiněno prodejem aktiv. Důležitou informací, nicméně ne zcela novou, je snaha dokončit v letošním roce restrukturalizaci firmy formou směny dluhopisů za jiné s výhodnějšími podmínkami a část dluhopisů bude také směněna za akcie. Tento plán by měla schválit valná hromada do konce června tohoto roku.

DNES OČEKÁVÁME:

Dnes očekáváme z významných makrodat pouze v 15:55 důvěru dle University of Michigan.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).