Hlavní navigace

Šance pro nezaměstnané: podnikejte nebo zkuste IT

21. 12. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zkuste krizi využít ku vlastnímu prospěchu. Inspirujte se příklady úspěšných. Základ je mít nápad, umět se poučit z chyb a mít výdrž. Pak máte naději na lepší zítřky.

Nepropadejme panice, krize může být šancí pro změnu. Je ideální šancí jak se zaměřit na to, co je skutečně potřebné. A také příležitostí, jak si splnit své sny.

Dle nejnovějších analytických zpráv bankovních společností to vypadá, že naše ekonomika projde zkouškou ohněm, zažije další hospodářský propad (kolem jednoho procenta v příštím roce). Vyhrabávat se z něj bude velice obtížně.

Nezaměstnanost může v následujících letech atakovat desetiprocentní hranici. Realita je to děsivá. Druhá strana mince nám však ukazuje, že to s prací zas tak špatné není. Existují totiž obory v naší ekonomice, které trápí kritický nedostatek pracovních sil.

Nejvýraznější nedostatek je v oboru informačních technologií. Vždyť se stačí letmo podívat na různé pracovní portály, kde se to nejrůznějšími IT pozicemi jen hemží. Úspěšné firmy mají stále větší problémy s nabíráním kvalifikovaných lidí. A nic nenasvědčuje tomu, že by se situace v dohledné době změnila.

Nemálo firem narazilo na jisté bariéry růstu, zkrátka nemůžou najít vhodné specialisty.  Příkladem je například Brněnská společnost Red Hat, která roste dle toho, jak rychle dokáže kvalifikované pracovníky nabírat.

Přitom se jedná o sektor, který je významnější než zemědělství nebo bankovnictví. De studie The Boston Consulting Group (BCG) tvořila internetová ekonomika v roce 2009 3,6 procenta hrubého domácího produktu.

Dneska, vzhledem k trendům v podobě slevových serverů, stále větších tržeb internetových obchodů (a poklesu těch kamenných), už internetová ekonomika dosahuje kolem 4 procent hrubého domácího produktu.

Bohužel stát se tomuto trendu neumí přizpůsobit. Vysoké školství vyučuje spíše teorii a mozek hladový po programování zůstává často nenasycen. Situace se v posledních 10 letech postupně mění, je to spíše postupná evoluce oproti revoluci, kterou zavedly informační technologie.

Tristní je situace u rekvalifikačních kurzů. Probíhá „přeškolování“ na prodavačky, sekretářky nebo sociální pracovnice. Absolventy těchto kurzů však zářná budoucnost nečeká. Na podobná místa se hlásí stovky uchazečů, možnosti vyhrát ve výběrovém řízení jsou velmi malé.

Nad čím však lze jen kroutit hlavou, jsou takové perly jako rekvalifikační kurzy s názvem „PŘIPRAVOVANÉ ZMĚNY V PLATOVÝCH TARIFECH“ nebo „SPRÁVNÍ ŘÁD NEJEN PRO NOVÉ ÚŘEDNÍKY“. Jsou názornou ukázkou, jak se vyhazují peníze daňových poplatníků. Čtěte také: OSVČ si na minimálních zálohách v roce 2012 připlatí 672 korun

Buďme nadějí v globální ekonomice – podnikejme

Pokud vám informační technologie nejsou blízké a raději byste se věnovali něčemu jinému, zkuste využít své schopnosti, které jste získali v zaměstnání. A to ve vlastní podnikatelské činnosti.

V současné době, kdy nové technologie nabízejí možnosti, jak své výrobky nebo služby nabízet s minimálními náklady, by bylo nerozumné tuhle možnost zavrhnout. Vždyť není nic lepšího, než být pánem vlastního času a věnovat se tomu, co vás baví. Své o tom ví i podnikatel a propagátor finanční gramotnosti David Rektorys.

Svůj osud na přednášce jak založit e-shop popisuje následovně: Vždy mě zajímalo téma finanční gramotnosti a rád jsem četl knihy o tom, jak dosáhnout finanční nezávislosti. Tak jsem to spojil a založil jsem internetový obchod zaměřený na motivační knihy.

Jak sám Rektorys říká, situace není vůbec beznadějná. V současné době máme 1,25 milionu vydaných živnostenských listů na 4 miliony ekonomicky aktivních obyvatel. Mladí čeští podnikatelé jsou nadějí našeho národa v globální ekonomice.

Sám své podnikatelské začátky popisuje velice stručně. Za 500 korun koupil na jednom významném aukčním serveru design internetového e-shopu, který mu daný člověk na zakoupené doméně nahrál. Domluvil dodavatele a začal prodávat knihy. V současné době jsou jeho tržby ve statisícových částkách a rostou každým měsícem.

Čistá mzda 2012: měsíčně si polepšíte o stokoruny

V příštím roce již nebudeme platit povodňovou daň a rodinám ušetří na daních děti. Kdo má více než čtyřnásobek průměrné mzdy, bude mít ještě více.

Poučte se z úspěchu a vytrvejte

Pokud jste v podnikání kdysi neuspěli, nic to neznamená. Neúspěch by vás měl totiž posunout o krok dál.

To kupříkladu platí v anglosaských a severských zemích, tam je neúspěch brán jako určitá životní zkušenost, která člověka zocelí a poskytne mu další vědomosti k tomu, aby stejnou chybu neudělal.

Příkladem dočasného smolaře může být technologická společnost Rovio. Díky investicím se rozrostla a chrlila další aplikace. Bohužel, tyhle aplikace a hry nikdo nechtěl. Nedařilo se a společnost se ocitla téměř před krachem.

Zakladatelé to však vzdát nehodlali a z neúspěchu se dostatečně poučili. Vybrali vlastní úspory a najali jen lidi, kteří skutečně potřebovali. Stvořili hru Angry Birds – v současnosti neúspěšnější mobilní hru. 

Houževnatost a vytrvalost, to jsou také klíčové ingredience, které vedou k podnikatelskému úspěchu. Zkušenosti amerického podnikatele a developera Donalda Trumpa to jen dokazují.

Většinu svých nových staveb hradil prostřednictvím úvěru. Byl tedy z velké části závislý na ekonomické situaci. Spojené státy však navštívila nemovitostní krize a výnosnost společně s obsazeností luxusních Trumpových nemovitostí poklesla. Ukázalo se, že za současné situace není Donald Trump schopen splácet.

skoleni_29_6

Mohl tedy skončit jako zkrachovalý chudák bez majetku. Využil však veškerý čas k tomu, aby přesvědčil banky a investory ke snížení splátek a prodloužení splatnosti dluhopisů.  Bylo to náročné a vysilující, nakonec mu však banky daly důvěru. To se zrovna rozbíhala devadesátá léta označovaná jako „éra vysoké produktivity“. Nové společnosti začaly poptávat kancelářské prostory a Donald Trump se znovu stal miliardářem. Ke své radosti začal okupovat seznamy nejbohatších lidí na světě. 

Poučme se od bohatých a nelekejme se krize. Snažme se v ní hledat příležitost.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).