Hlavní navigace

Šance na letošní zvyšování úroků Fedu se rozplývají a dolar dále trpí

3. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Mantra o sílícím dolaru se začíná drolit – pokolikáté už. Včera zkoprnělí dolaroví býci totiž museli hořce polknout a to, když se kurz eurodolaru s lehkostí přehoupl přes letošní maximum a vesele směřoval na sever od hranice 1,15.

Mantra o sílícím dolaru se začíná drolit – pokolikáté už. Včera zkoprnělí dolaroví býci totiž museli hořce polknout a to, když se kurz eurodolaru s lehkostí přehoupl přes letošní maximum a vesele směřoval na sever od hranice 1,15.

skoleni_29_6

Globální slabost dolaru samozřejmě nepřišla samo sebou a úzce souvisí s tím, že očekávání ohledně růstu úrokový sazeb (opět pokolikáté už) klesají a v tuto chvíli tržní sázka na to, že Fed v červnu zvýší sazby, činí již jen 14 % a trh prakticky nepočítá s tím, že by americká centrální banka zvýšila úrokové sazby před listopadovými prezidentskými volbami. Pravda sice je, že peněžní trh nikdy tak optimistický ohledně toho, že Fed bude letos rychle zvyšovat úroky, nebyl, ale analytický konsensus včetně mediánového názoru samotných amerických centrálních bankéřů ještě na počátku tohoto roku hovořil o tom, že letos se dočkáme celkem čtyř zvýšení úrokových sazeb – co kvartál to 25 bazických bodů navíc. Jak se mohlo stát, že se tato pro dolar býčí očekávání během čtyř měsíců rozplynula jak pára nad hrncem?Náznak vysvětlení poskytuje například včerejší index podnikatelské nálady z amerického průmyslu ISM. Ten se v dubnu opět lehce snížil a nebezpečně se přiblížil hodnotě 50,0 bodů – tedy hranici, která odděluje kontrakci od konjunktury. Slabé výkony amerického průmyslu jsou přitom dány nejenom tím, že hospodářský cyklus má už hodně za sebou, ale především recesí, ve které se ocitl těžební průmysl (především těžba ropy), poté co ceny spadly až pod 30 USD za barel. Jak se zpětně ukazuje, tato část amerického průmyslu byla na nabídkové straně dost silně poškozena, takže tomuto odvětví nestačí ani o 50 či 70 % vyšší ceny ropy, aby jeho motor opět začal pracovat rychleji a hlavně začal i více investovat (do těžby).

Nicméně ještě než definitivně hodíme v otázce letošního zvyšován úroků flintu do žita, tak si přece jenom počkejme na středu a hlavně pátek na zveřejněné statistiky z amerického trhu práce. Ty podle nás nemusí vykreslit tak smutný obrázek o americké ekonomice jako minulý čtvrtek zveřejněný HDP (za první kvartál) či včerejší ISM. Navíc půjde o první tvrdé makroekonomické číslo z druhé kvartálu, které může snadno změnit sentiment a potenciálně i hodit záchranné laso strádajícímu dolaru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).