Hlavní navigace

Sága kolem rozpočtového srázu pokračuje

19. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včera navrhl hlavní vyjednávač republikánů Boehner alternativní rozpočet, kterým chce přitlačit svého soupeře prezidenta Obamu ke zdi.

Demokraté ho vzápětí odmítli jako „kopání plechovky před sebou“, tedy nic neřešící krátkodobý odklad problémů. V rámci Boehnerova „plánu B“ by měla sněmovna reprezentantů hlasovat o zvýšení daní pro osoby s příjmem nad milion dolarů. Obamův poslední návrh bylo zvýšení stropu z původních 250 000 USD na 400 000 USD (to jednání mi stále víc připomíná turecký bazar). Boehner se hlasováním snaží Obamu dotlačit k výraznějším škrtům. Trh si zatím stále očividně s možností, že by se demokraté a republikáni nedohodli nedělá velké starosti a je celkem klidný. Snad jen pokračující oslabování dolaru (dnes ráno se dotkl 1,325 a pak lehounce posílil na 1,3235) by mohlo s rozpočtovým srázem souviset.

• Španělsku se včera povedla poslední letošní aukce, při které udalo 3M a 6M poukázky za 3,5 mld. eur. Původní cíl byl přitom jen 2,5 mld. To je pro Španěly potěšující zpráva, i když takhle krátké papíry toho zas až tolik o vnímané rizikovosti neříkají.

• Maďarská centrální banka podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o dalších 25 bodů na 5,75 %. Jde o celkově pátý cut v řadě. Podle slov guvernéra Simora bylo hlasování těsné (tedy 4:3, velmi pravděpodobně podle rozdělení vládní vs. Simorovo křídlo). POzastavil se také nad tím jak v posledních dnech prudce oslabil forint, což podle něj ukazuje na křehkost důvěry trhů. na druhou stranu ale připustil, že krátkodobé výkyvy kurzu by neměly ovlivňovat chování CB. CB také snížila výhled inflace na příští rok z 5 % na 3,5 %. Stojí zatím především některá vládní opatření (snížení regulovaných cen).

• V Polsku byla zveřejněna data z trhu práce. Zaměstnanost po několika měsících stagnace klesla o 0,3% r/r. To, jak firmy váhají s náborem zaměstnanců, se samozřejmě odráží i na mzdách. Ty v listopadu nominálně rostly o opatrných 2,7 % r/r, reálně to sice znamená ještě pokles, ale už jen o 0,1 %. V dalších měsících by se s klesající inflací měly dostat do kladných čísel. Zlotý na data, která se v podstatě trefila do očekávání, nereagoval.

• Dnes vyjde v Německu konjunkturální index Ifo. Po skokovém zlepšení výrazně volatilnějšího indexu ZEW se i tady čeká o něco málo lepší číslo než minulý měsíc.

skoleni_8_6

• Dnes také zasedá ČNB. Sazby se měnit nebudou a ani od následné tiskovky si moc nečeká. K měnovým intervencím se ČNB zatím podle našeho názoru neodhodlá. Teoreticky by mohli třeba představit svůj odhad dopadů případného oslabení koruny na ekonomiku, po čemž nedávno volala E. Zamrazilová. Pokud by se BR přeci jenom k něčemu odhodlala (například další kolo slovních intervencí na tiskovce), znamenalo by to oslabení koruny.

• Agentura Standard & Poors zvýšila rating Řecka ze selective default na B-.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).