Hlavní navigace

S oživením ekonomiky to není tak žhavé, důvěra opět klesla

24. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nálada v ekonomice v dubnu nepřinesla tolik očekávaná pozitivnější čísla a klesla ve všech sledovaných segmentech.

Tak silný pokles je překvapením a znamená to jediné – vytoužené zlepšení ekonomické situace stále není na pořadu dne. Výsledná hodnota se dostala z –2,4 bodu na –5,3 bodu. Výsledek je tak nejhorší od konce roku 2009. Navíc problémy nepřichází z jednoho segmentu, ale prakticky ze všech – stavebnictví, průmysl ani spotřebitelé nehlásí zlepšení. Ekonomika se tak nemá o co opřít.

Na celkovém výsledku se opět výrazně podepsali spotřebitelé. Pomalu rostoucí trend jejich důvěry se opět otočil a klesl (- 23,8 bodu). K lepší náladě spotřebitelů nahrává hlavně nižší inflace, která aktuálně dosahuje 1,7 %, což je velmi nízká hodnota a pro spotřebitele velmi pozitivní. To se jen velmi mírně projevilo na jejich hodnocení. Naopak negativní prvky s sebou nese nezaměstnanost, která stále neklesla pod 8 %. To se začíná nyní projevovat v očekávání spotřebitelů do budoucna a také jejich opatrnějším chování. Příchod jara by ale měl s sebou přinést i zlepšení, což se projeví i na výsledu v dalších měsících. Spotřebitelé ale na změny reagují s mírným zpožděním, a tak nemůžeme čekat, že by se ihned v květnu jejich hodnocení výrazně zlepšilo. Stále dávají přednost úsporám před výdaji, a tak i v prvním pololetí určitě uvidíme pokles spotřebitelské poptávky.

Negativní vyhlídky přišly i od podnikatelů. Jejich celkové hodnocení kleslo z 2,2 bodu na –0,7 bodu. Za poklesem opět stojí stavebnictví, ani průmyslová výroba však nepřinesla lepší hodnoty. Stavebnictví v březnu totiž jednorázově vylepšilo své hodnoty (-43,5 bodu), a v dubnu se důvěra doslova propadla jako z útesu. Klesla na –53,5 bodu, tedy o deset bodů. Březnový skok vzhůru byl totiž jen jednorázový, a prozatím nejsou reálné důvody k tomu, aby stavebnictví dosahovalo tak pozitivních hodnot dlouhodobě. Přestože některé stavební firmy hlásí vyšší aktivitu investorů, tak na zvýšení objemu stavebních prací je ještě brzo. 

Od začátku investičního projektu k začátku stavby vede dlouhá cesta, a pokud investoři nyní začnou chystat své projekty, první pozitivní hodnoty ve stavebnictví uvidíme nejdříve za rok. Ani průmysl nedokázal najít lepší čísla oproti březnu. Důvěra zde klesla o tři body na –11 bodů. Největší  problém průmyslu je nedostatečná poptávka, kterou uvádí přes polovina podniků. Projevuje se to i na zahraničním obchodě, který také ochabuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).