Hlavní navigace

S kým odložíte platby? Nabízí je fintechy i banka

26. 5. 2021
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Český fintech Twisto jako první v Česku nabídl odložené platby. Nyní připadne do rukou Australanů. Kdo jsou ale další hráči na trhu odložených plateb a co nabízejí?

Twisto bylo v tuzemsku první

Twisto nabízí platební aplikaci a odložené platby v Česku od roku 2013, kdy společnost založil, dnes třiatřicetiletý, podnikatel Michal Šmída. Službu už využilo alespoň jednou 1,6 milionů klientů. V roce 2018 firma vstoupila do Polska.

Tento týden oznámila, že ji plně ovládne přední světový poskytovatel odložených plateb, australská společnost Zip. Australská společnost do Twista investovala už začátkem letošního roku, kdy v něm získala menšinový podíl. Nyní kupuje zbývající část společnosti, za což zaplatí 89 milionů eur, téměř 2,3 miliardy Kč.

Pro zákazníky Twista by se, přinejmenším v nejbližší době, nemělo nic měnit. Služba bude dál fungovat pod značkou Twisto.

Zip se řadí mezi přední světové hráče v oblasti odložených plateb. Nabízí digitální platby a úvěry v retailu, zdravotnickém, automobilovém a cestovním průmyslu. Kromě domovské Austrálie působí na Novém Zélandu, ve Velké Británii a v USA a Twisto si firma vybrala pro svoji expanzi do západní Evropy. Twisto má totiž licenci, která platí ve všech 27 členských zemích EU.

Twisto je největším hráčem na poli odložených plateb. Na konci loňského roku bylo možné přes službu platit ve 2400 e-shopech a jejich počet se průběžně stále rozšiřuje. Společnost za své zákazníky loni zaplatila zhruba 3,2 miliardy Kč, což je meziroční nárůst o více než 50 %. Počet provedených transakcí se zvýšil o téměř 80 procent na 6,8 milionu. Konsolidované výnosy Twista za Česko a Polsko loni dosáhly 150 milionů Kč. Společnost byla ve ztrátě, zisková by měla být podle Šmídy v roce 2022.

Co je odložená platba?

Odložená platba funguje tak, že nakoupíte zboží přes e-shop, ale fakticky ho zaplatíte až po jeho fyzickém doručení k vám. Subjekt poskytující odložené platby poté zaplatí váš nákup obchodníkovi. Vy dostanete od banky automatický e-mail, že vaše zboží bylo obchodníkovi uhrazeno, společně s platebními instrukcemi, jak bance zaplatit. Služba jako taková je bez poplatku, platíte jen za zboží, které si kupujete.

U Twista je na výběr ze tří variant účtů. Online účet je zdarma, Standard účet vás vyjde na 49 korun měsíčně a Premium účet na 99 korun. K účtu dostanete Twisto kartu, která funguje stejně jako platební karta. První měsíc můžete v režimu odložené platby nakoupit až za 15 000 Kč, v dalších měsících se výše možné odložené platby odvíjí od vaší platební morálky. Twisto umožňuje zaplatit až do 15. dne následujícího měsíce po realizaci nákupu. To znamená, že když nakoupíte první den v měsíci, můžete teoreticky zaplatit až za 45 dní, aniž byste museli něco připlácet. U každého nákupu se ale odložená platba počítá stejně, takže když například nakoupíte další, nebo i první nákup 30. dne v měsíci, máte na zaplacení jen 15 dnů.

Kromě odložených plateb Twisto nabízí i rozložení nákupu na třetiny (podobnou službu nazvanou Třetinka nabízí i e-shop Alza), kterou je možné rozložit si do 3 měsíců bez poplatku. Podmínkou je platba vyšší než 1500 Kč a nákup už musí být zaúčtován (to trvá většinou jeden den), jinak se možnost rozložení ani neukáže. 

MALL Pay loni odložil 125 tisíc plateb

Odložit platby v Česku můžete také se službou MALL Pay. Jde o fintech, který je společným projektem banky ČSOB a skupiny MALL. Jde o mladší službu než je Twisto, nyní je možné přes ni platit v 180 e-shopech.

MALL Pay loni odložil 125 tisíc plateb v hodnotě téměř 150 milionů Kč, což je podle společnosti meziroční nárůst o 100 %. Služba byla spuštěna v roce 2018, naplno však začala fungovat až v první polovině roku 2019. Za první čtvrtletí letošního roku odložil MALL Pay platby u 30 500 objednávek v hodnotě přibližně 36 milionů Kč. Loni v prvním čtvrtletí to bylo 26 tisíc objednávek za 31 milionů Kč.

Podle CEO MALL Pay Adama Kolesy je nyní hlavní cíl společnosti alespoň 10 tisíc lidí v ověřených účtech Start, Plus a Komplet. Chce také dále vylepšovat účty, přidá například virtuální karty. Plánuje představit nové produkty – stejně jako Twisto chystá rozložení plateb na třetiny nebo jednoduché investice.

Budeme dále pracovat na významném rozšíření e-shopů. Růst chceme i díky insurtech produktům, jako je například technologicky vyspělé zprostředkování připojištění zboží nebo prodloužené záruky pro e-shopy. Vše navíc podpoříme akvizičními kampaněmi, které budou zaměřené i na nové skupiny zákazníků, které vytvořilo posledních pár extrémně silných měsíců v e-commerce, uvedl pro Měšec.cz Kolesa.

MALL Pay nyní nabízí čtyři zákaznické účty: Na zkoušku, Start, Plus a Komplet.

Základní účet Na zkoušku je obdobou služby, kterou MALL Pay svým zákazníkům poskytoval zdarma do této chvíle. Druhý Start je také zdarma, ale vyžaduje detailnější identifikaci a prověření uživatele a jeho příjmů. Při nákupu máte ale na odloženou platbu limit až 50 000 korun se splatností až 50 dnů, respektive do 20. dne následujícího měsíce s možností odložení části vyúčtování o další měsíc. Ověření identity a bonity každého nového klienta probíhá online, přes zákaznickou zónu MALL Pay nebo prostřednictvím aplikace a zabere vám pouze několik minut. Více službu MALL Pay rozebíráme v tomto článku.

Equa bank je první bankou, která odložené platby nabízí

Zatím nejmladším tuzemským poskytovatelem odložených plateb je služba PlatímPak, za kterou stojí Equa bank. Služba funguje od loňska a nyní přes ni zaplatíte ve 137 e-shopech. Ač jde o služebně nejmladšího poskytovatele, právně vzato je Equa bank první bankou v nabídce odložených plateb, protože ji také provozuje.

S odloženou platbou od Equa bank můžete nakoupit zboží do výše 25 000 korun za jeden nákup s tím, že když ho zaplatíte kdykoliv během 30 dnů od nákupu, je pro vás tato služba bez jakýchkoliv poplatků nebo úroků. Hradíte jen cenu vaší objednávky.

skoleni_29_6

V případě, že peníze bance nepošlete do 30 dní, můžete si buď zažádat o splácení nákupu prostřednictvím pravidelných měsíčních splátek, nebo vám jej banka převede na spotřebitelský úvěr s úrokovou sazbou od 3,9 % p.a.

Požádali jsme banku o vyjádření, kolik odložených plateb a v jakém objemu dosud poskytla. Jakmile budeme mít údaje k dispozici, do článku je doplníme.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).