Hlavní navigace

S jakými daty se budou trhy potýkat tento týden?

21. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jaké události tento týden budou ovlivňovat náladu na trzích?

Hlavní trhy

Makro data: Po předběžných datech za HDP minulý týden bude tento týden v Německu zveřejněna struktura HDP, čekáme, že se ukáže, že za růstem o 0,5% byl zejména zahraniční obchod. Vzhledem k tomu, že jsme očekávali, že růst v Německu bude mnohem slabší, jsme zvědaví, která složka překvapila – čekali jsme kvůli nervozitě ohledně dluhové krizi slabost investic a zásob, ta se (jak soudíme podle předběžného čísla) zřejmě nepotvrdila. Ve čtvrtek nás pak ještě čeká PMI i IFO, oboje velice důležité pro výhled na nejbližší 2 měsíce – v EMU se nečeká žádné zlepšení, což, pokud se potvrdí, ukáže na trvající slabost EMU i ve 2Q12. V rámci PMI bude také potvrzena divergence – Německo ještě jede relativně slušně (služby nad 50, i když průmysl, který nás zajímá víc, se naposledy propadl až ke 46, takže budeme čekat, jestli to byla jednorázová záležitost či nikoliv), PMI na jihu EMU ale zůstává na recesních úrovních.

FX a FI: Po minulém týdnu, kdy byl dolar v laufu, čekáme spíše korekci kolem 1,275. Slabší data za PMI ve čtvrtek v kombinaci s dobrými objednávkami z USA umocní dojem, že EMU není pomoci a že USA pomalu ale přece jenom oživují. To by poslao dolar ke 1,26. Našim hlavním scénářem pro další 2 týdny je oscilace kolem 1,27.

dan_z_prijmu

CEE region

Makro data: U nás tento týden nic zajímavého. O to živěji bude v Polsku. Z reálné ekonomiky se dozvíme jak se daří průmyslu a maloobchodu. My jsme o něco skeptičtější než trh. V pátek pak ještě vyjde nezaměstnanost, ta by měl o něco klesnout. Celkově nečekáme, že by něco z toho mělo výrazněji ovlivnit trh. Centrální banka se v podstatě zavázala, že na nejbližším zasedání sazby měnit nebude a počká, jak zapůsobí její nedávný hike.

FX a FI: Měny v regionu budou určitě dál pod tlakem. Po Řecku, které čeká na nové volby, teď převzalo štafetu Španělsko. Následující dny budou určitě ve znamení vysoké volatility – u kačky čekáme obchodování v pásmu 25,2–25,7, s rizikem na delšího pobytu v horní půlce pásma., u PLN, který je výrazné citlivější na rizikovou averzi, pak pobyt nad 4,30 s možností oslabení ke 4,40 v případě výraznějšího růstu napětí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).