Hlavní navigace

Rychlejší inflace podpořila korunu

10. 7. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Koruně se v úterý dařilo díky zveřejněným údajům pro červnovou spotřebitelskou inflaci. Ta překvapivě zrychlila na 1,6 % y/y (trh očekával stagnaci na květnových 1,3 %) a o 0,2 pb překonala prognózu centrální banky.

Zprávy a události

Důvěra malých podniků v americkou ekonomiku se v červnu mírně snížila na 93,5 bodu z květnového ročního maxima 94,4 bodu (trh přitom očekával růst na 94,9 bodu).

Německá spotřebitelská inflace za červen byla potvrzena na původním odhadu 1,9 % y/y, tedy na inflačním cíli ECB. ● Ratingová agentura S&P snížila hodnocení dlouhodobých italských závazků o jeden stupeň na BBB, dva kroky nad spekulativním pásmem.

Česká spotřebitelská inflace v červnu dosáhla 0,4 % m/m (trh +0,2 %) především kvůli růstu cen potravin. Meziroční růst cen zrychlil na 1,6 % z květnových 1,3 % (trh očekával pro červen stejnou hodnotu jako v květnu). ● Míra nezaměstnanosti v červnu překvapivě klesla na 7,3 % z květnových 7,5 % (trh 7,5 %).

Maďarská květnová obchodní bilance vykázala přebytek 653,2 mln. EUR (trh 850 mln. EUR).

MMF revidoval výhled pro světovou ekonomiku

Euro včera proti dolaru ztratilo přes půl procenta, když oslabilo pod úroveň 1,2800 USD/EUR. Oslabení společné evropské měny potvrdilo večerní rozhodnutí agentury S&P snížit rating italských závazků o jeden stupeň na BBB (dva stupně nad spekulativním pásmem) s negativním výhledem. Hlavními důvody byly podle agentury horší růstové vyhlídky italské ekonomiky a nefungující monetární transmisní mechanismus.

Mezinárodní měnový fond snížil výhled letošního růstu pro světovou ekonomiku z 3,3 % na 3,1 % a pro rok 2014 z 4,0 % na 3,8 %. Důvodem je především revize růstových vyhlídek pro eurozónu a rozvíjející se trhy (především země BRIC). Pro EMU nyní MMF letos předpokládá pokles výstupu o 0,6 % a růst o 0,9 % v příštím roce. To je stále optimistické v porovnání s výhledem ekonomů SG (-0,8 % letos a +0,4 % v roce 2014). Naopak pesimistický v porovnání s prognózou SG je MMF vůči americké ekonomice (1,7 % letos, 2,7 % příští rok v porovnání s 2,1 % a 3,0 % podle SG).

Dnes se z hlavních ekonomik dočkáme spíše druhořadých makroekonomických indikátorů. Investoři tak budou spíše vyčkávat na zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu a na večerní projev Bena Bernankeho k hospodářské politice. 

Rychlejší inflace podpořila korunu

Koruně se v úterý dařilo díky zveřejněným údajům pro červnovou spotřebitelskou inflaci. Ta překvapivě zrychlila na 1,6 % y/y (trh očekával stagnaci na květnových 1,3 %) a o 0,2 pb překonala prognózu centrální banky (v květnu přitom inflace podstřelila výhled centrální banky o 0,3 pb). Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny v červnu vyšší o 0,4 %. Důvodem byl především výrazný růst cen potravin kvůli silnému bramborovému efektu (příchod dražších raných brambor na trh), když se ceny ve skupině potravin a nealkoholických nápojů zvýšily nejvíce od listopadu 2007. Vyšší byly i ceny pohonných hmot (+1,4 % m/m), naopak korigovaná inflace byla opět v záporných číslech (-0,14 % m/m). Rychlejší červnová inflace poněkud zchladila očekávání investorů ohledně intervencí České národní banky. Koruna si proti euru připisovala dopoledne téměř jedno procento, své zisky však poté mírně zkorigovala. V úterý odpoledne se tak na mezibankovním trhu pohybovala kolem úrovně 25,93 CZK/EUR, neboli o zhruba dvě desetiny silnější oproti pondělnímu závěru.

Včera byla zveřejněna také červnová míra nezaměstnanosti. Ta překvapila poklesem na 7,3 % především díky příznivým sezónním faktorům, přestože konsenzus trhu ukazoval na stagnaci na květnových 7,5 %. Od července by však měla nezaměstnanost opět růst kvůli nástupu nových absolventů na trh práce a postupnému zániku pracovních míst sezónního charakteru.

Z ostatních regionálních trhů jsme se dočkali pouze maďarské obchodní bilance, která do obchodování příliš nezasáhla. Forint celý den posiloval až k hranici 293 HUF/EUR a jeho zisky tak nakonec dosáhly sedmi desetin procenta. Zlotý se v úterý proti euru obchodoval téměř beze změn.

skoleni_27_5

Dnes žádná makroekonomická data v regionu zveřejněna nebudou. Dočkáme se však první aukce českých státních dluhopisů v druhé polovině roku. Ministerstvo financí bude prodávat tříletý dluhopis s pevným kuponem 0,5 % a desetiletý floater. Oba papíry budou nabízeny v objemu 1–4 mld. CZK a vzhledem k takto nízkému objemu (a v pondělí oznámené změně strategie financování na letošní rok) očekáváme, že ministerstvo dluhopisy bez problémů upíše.

Česká swapová výnosová křivka včera mírně snížila svůj sklon, když dlouhý konec poklesl o 2 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).