Hlavní navigace

Rychlejší inflace podpořila korunu

9. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Koruně se v úterý dařilo díky zveřejněným údajům pro červnovou spotřebitelskou inflaci. Ta překvapivě zrychlila na 1,6 % y/y (trh očekával stagnaci na květnových 1,3 %) a o 0,2 pb překonala prognózu centrální banky (v květnu přitom inflace podstřelila výhled centrální banky o 0,3 pb).

Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny v červnu vyšší o 0,4 %. Důvodem byl především výrazný růst cen potravin kvůli silnému bramborovému efektu (příchod dražších raných brambor na trh), když se ceny ve skupině potravin a nealkoholických nápojů zvýšily nejvíce od listopadu 2007. Vyšší byly i ceny pohonných hmot (+1,4 % m/m), naopak korigovaná inflace byla opět v záporných číslech (-0,14 % m/m). Rychlejší červnová inflace poněkud zchladila očekávání investorů ohledně intervencí České národní banky. Koruna si proti euru připisovala dopoledne téměř jedno procento, své zisky však poté mírně zkorigovala. Odpoledne se tak na mezibankovním trhu pohybovala kolem úrovně 25,93 CZK/EUR, neboli o zhruba dvě desetiny silnější oproti pondělnímu závěru.

Dnes byla zveřejněna také červnová míra nezaměstnanosti. Ta překvapila poklesem na 7,3 % především díky příznivým sezónním faktorům, přestože konsenzus trhu ukazoval na stagnaci na květnových 7,5 %. Od července by však měla nezaměstnanost opět růst kvůli nástupu nových absolventů na trh práce a postupnému zániku pracovních míst sezónního charakteru.

Z ostatních regionálních trhů jsme se dočkali pouze maďarské obchodní bilance, která do obchodování příliš nezasáhla. Forint celý den posiloval až k hranici 293 HUF/EUR a jeho zisky tak nakonec dosáhly sedmi desetin procenta. Zlotý se v úterý proti euru obchodoval téměř beze změn.

Účto_tip_změny21

Zítra žádná makroekonomická data v regionu zveřejněna nebudou. Dočkáme se však první aukce českých státních dluhopisů v druhé polovině roku. Ministerstvo financí bude prodávat tříletý dluhopis s pevným kuponem 0,5 % a desetiletý floater. Oba papíry budou nabízeny v objemu 1–4 mld. CZK a vzhledem k takto nízkému objemu (a v pondělí oznámené změně strategie financování na letošní rok) očekáváme, že ministerstvo dluhopisy bez problémů upíše.

Česká swapová výnosová křivka dnes mírně snížila svůj sklon, když dlouhý konec poklesl o 2 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).