Hlavní navigace

Růst v eurozóně by měl být potvrzen na 0,3 % q/q

8. 3. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnešní zpřesněný odhad dynamiky HDP celé eurozóny by měl potvrdit, že státy EMU v posledním čtvrtletí dohromady vzrostly pouze o 0,3 % q/q. Naopak zvýšit by se měl optimismus malých podnikatelů v USA.

Zprávy a události

Index podmínek na trhu práce vydávaný americkým Fedem se propadnul na –2,4 bodu z dolů revidovaných –0,8 bodu, zatímco trh očekával růst na 1 bod.

Index spotřebitelské důvěry v eurozóně Sentix si v březnu pohoršil z 6 bodů na 5,5 bodu, zatímco trhy očekávaly jeho růst na 8,3 bodu.

Německá průmyslová výroba za leden vzrostla o 3,3 % m/m (+ 2,2 % y/y). Trh očekával vzestup o 0,5 % m/m (-1,6 % y/y).

Maďarská průmyslová výroba si v lednu meziměsíčně pohoršila o 0,1 %. V meziročním vyjádření vzrostla pouze o 2,2 %, když analytici čekali zvýšení o 5,7 %.

Špatná čínská data podtrhla dolar

Zpomalující zahraniční obchod Číny zesílil vnímání rizika na trzích a způsobil tak oslabení dolaru. Ten se včera proti euru v dopoledních hodinách obchodoval za 1,096 USD/EUR. V průběhu asijského obchodování však kurz vyšplhal na 1,102 USD/EUR. V Číně došlo k výraznému poklesu dynamiky jak na straně importů, tak zejména na straně exportů. Projevuje se tak slabší poptávka zejména z Evropské unie a ze Spojených států. Do nervozity trhů přispívá navíc znovu situace v Řecku. Protahuje se uzavření další kapitoly záchranného programu, když nejistoty panují hlavně kolem privatizačního fondu, reformy daní z příjmů a penzijní reformy.   

Dnes trhy budou sledovat hlavně evropská data. Již ráno byl zveřejněn lednový výstup německého průmyslu, který v lednu přidal nečekaných 3,3 % m/m a navíc bylo nahoru z 1,2 % na –0,3 % revidováno i prosincové číslo. To ale ještě nebude vidět na dynamice HDP celé eurozóny v Q4 15. Dnešní zpřesněný odhad této statistiky by měl potvrdit, že státy EMU v posledním čtvrtletí dohromady vzrostly pouze o 0,3 % q/q. Naopak zvýšit by se měl optimismus malých podnikatelů v USA. Celkově by tedy dnes zveřejněné údaje měly svědčit dolaru. Nicméně nervózně očekávají zasedání ECB, které se bude konat již tento čtvrtek.

Dnešní čísla českého zahraničního obchodu zklamou

Česká koruna včera ještě zúžila koridor, ve kterém se pohybuje její kurz. Hladina CZK/EUR včera nevystoupila ze dvouhaléřového rozmezí kolem úrovně 27,05. Tomu odpovídal i prázdný kalendář ekonomických událostí. Nové ekonomické údaje jsme nezaznamenali ani v Polsku, a tak i obchodování se zlotým probíhalo v poklidné atmosféře kolem hladiny 4,325 PLN/EUR. Výraznější pohyb vykázal pouze maďarský forint, který včera přibližně o půl procenta oslabil k úrovni 310 HUF/EUR. Za tímto pohybem mohlo stát zklamání některých investorů, že agentura Moody’s nevylepšila Maďarsku kreditní rating. K tomu se ještě přidal horší než očekávaný výsledek lednového průmyslu.

Dnešní údaje z české ekonomiky by měly potvrdit dočasné zpomalení výkonnosti domácího hospodářství. Zahraniční obchod by měl podle našeho odhadu vykázat přebytek pouze 14,5 mld. CZK, což je pro leden nejnižší hodnota za poslední tři roky. Projevuje se tak zpomalení v průmyslu, za kterým může stát i očekávaný úbytek investiční aktivity spojený s výrazně slabším přílivem prostředků z fondů EU. To, že se jedná o dočasné zpomalení, by měla naznačit data z trhu práce, která pravděpodobně vykáže další zlepšení. Podíl nezaměstnaných by se měl udržet na 6,4 %. Počet nezaměstnaných by měl klesnout, nicméně v míře nezaměstnanosti se tento pokles ztratí v rámci zaokrouhlování.

skoleni_29_6

V Maďarsku by se podle tržního konsenzu měly ceny meziměsíčně stagnovat, i když meziroční inflace ještě klesne z 0,9 % na 0,5 %. Bude zveřejněn i finální odhad HDP. Podle předběžných výsledků si Maďarsko v Q4 15 připsalo 1 % q/q, což znamenalo meziroční růstu o 3,2 %.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula nepatrně níže.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).