Hlavní navigace

Růst sazeb je v nové prognóze ČNB nižší, zvyšuje však pravděpodobnost růstu sazeb v druhé polovině 2017

4. 5. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Vývoj sazeb bude záviset na dalším zpřísnění měnových podmínek prostřednictvím kurzu. Prognóza očekává růst sazeb již ve 3. čtvrtletí tohoto roku.

První měnové jednání po konci kurzového závazku proběhlo bez výraznějších změn v očekávání ČNB. Inflace byla v nové prognóze přehodnocena jen nepatrně směrem nahoru pro letošní rok a naopak mírně směrem dolů pro rok 2018. Stejně tak očekávaný růst HDP byl téměř nezměněn. Vývoj sazeb bude záviset na dalším zpřísnění měnových podmínek prostřednictvím kurzu. Prognóza očekává růst sazeb již ve 3. čtvrtletí tohoto roku. Růst sazeb byl v nové prognóze přehodnocen nepatrně níže, stal se však podle našeho názoru více realistický a potvrzuje tak náš výhled, že začátek zvyšování sazeb začne v druhé polovině letošního roku.

Vývoj základní 2týdenní repo sazby byl v nové prognóze přehodnocen směrem dolů, zejména pro příští rok (graf 2). Nová prognóza je však v tomto ohledu dle našeho názoru více realistická. V té předchozí totiž ČNB předpokládala průměrnou velikost 2T-repo sazby v posledním čtvrtletí letošního roku na 0,6 %. To však znamená, že na konci roku by již musela být repo sazba alespoň na 0,75 %. Trojí zvýšení sazeb (to první o 20 bodů, následující tradičně po 25 bodech) do konce letošního roku však nebylo příliš realistické. V nové prognóze ČNB očekává pro poslední čtvrtletí letošního roku 3M Pribor na 0,68 (vs 0,84 v minulé prognóze). Uvážíme-li konstantní rozpětí mezi sazbou 3M Pribor a 2T-repo ve výši 0,24, které ČNB tradičně využívá, dostáváme se k průměrně sazbě 2T-repo  ve výši 0,44 % v posledním čtvrtletí 2017. Tato hodnota je však konzistentní s alespoň dvěma „hiky“ do konce letošního roku. Ačkoli je tak ČNB v nové prognóze z pohledu sazeb více holubičí, více realistická trajektorie sazeb naopak dle našeho názoru zvyšuje pravděpodobnost, že růst sazeb nastane již v druhé polovině letošního roku.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).