Hlavní navigace

Růst pohledávek ČNB vůči zahraničí se počátkem listopadu zmírnil

15. 11. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Data o vývoji bilance ČNB ukazují, že za prvních deset listopadových dní vzrostly pohledávky ČNB vůči zahraničí o 7,1 miliardy korun (v eurovém vyjádření více než 260 milionů euro), což je v porovnání s vývojem v září a říjnu jen nepatrný růst.

Z údajů o vývoji bilance ČNB tak lze usuzovat, že počátkem tohoto měsíce ČNB na devizovém trhu intervenovala v relativně malých objemech.

Za zmínku stojí, že na údajích mapujících vývoj v prvních deseti dnech měsíce listopadu se ještě nemohl stihnout projevit překvapivý výsledek prezidentských voleb v USA.

Jakkoliv výsledek prezidentských voleb v USA dostal pod negativní tlak i středoevropské měny a přechodně i českou korunu, tak lze předpokládat, že se tlaky směrem k posílení koruny obnoví a spolu s nimi vzrostou i objemy intervencí ČNB na devizovém trhu.

Poté, co byl za poslední dekádu měsíce října vykázán robustní nárůst pohledávek ČNB vůči zahraničí o více než 67 miliard korun (téměř 2,5 miliardy euro), tak počátek listopadu přinesl zklidnění. Je otázkou, co k tomu vedlo: mohla tu být i určitá nejistota na finančních trzích před prezidentskými volbami v USA, samotný překvapivý výsledek těchto voleb se ale do výkazů ČNB za první listopadovou dekádu ještě nemohl promítnout. S tím, jak výsledek prezidentských voleb v USA dostal pod tlak řadu měn napříč globální ekonomikou včetně středoevropského regionu a přechodně tedy i českou korunu, tak lze předpokládat, že ČNB nemá na devizovém trhu moc práce ani v těchto dnech, tedy ve druhé listopadové dekádě.

skoleni_13_10

Nicméně: nemyslím si, že by údaje o vývoji bilance ČNB v prvních listopadových dnech předznamenávaly nějaký nový trend. Předpokládám, že se koruna vrátí pod tlak směrem k posílení a ČNB tak bude muset na devizovém trhu opět intervenovat, aby udržela kurz koruny nad deklarovanou úrovní 27 korun za euro. Na druhou stranu, objemy intervencí za letošní září (bezmála 3,7 miliardy euro) a říjen (zde objem intervencí odhaduji v oblasti 5 miliard euro; oficiální údaje budou zveřejněny až počátkem prosince) by mohly po nějakou dobu představovat maxima, jež se nebudou příliš často opakovat. Každopádně: nárůst pohledávek ČNB vůči zahraničí, jenž bývá sledován coby indikátor objemu devizových intervencí, nebyl na počátku listopadu nijak výrazný.

Co se týče samotného režimu devizových intervencí, tak si i nadále myslím, že ČNB bude schopna vystoupit ze svého kurzového závazku (a tedy z režimu devizových intervencí) spíše až koncem roku 2017. Rozhodování ČNB bude do velké míry záviset na vývoji měnové politiky v eurozóně a v tomto ohledu bude s velkou pozorností sledováno zasedání ECB, jež se bude konat 8. prosince.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).