Hlavní navigace

Růst počtu volných pracovních míst v USA potvrdí správnost zvýšení US sazeb

8. 1. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Americký trh práce o něco zaostal za očekáváním. Počet nových žadatelů o práci poklesl o 10 tis. osob na 277 tis., což ovšem bylo o 2 tis. více, než čekal trh.

Počet stávajících žadatelů o práci vzrostl na 2 230 tis., což ovšem bylo o 30 tis. více než tržní konsenzus.

Německé listopadové maloobchodní tržby zaostaly za očekáváním trhu (0,5 % m/m) a vzrostly pouze o 0,2 % m/m. Průmyslové objednávky ovšem vykázaly rychlejší dynamiku. V listopadu vzrostly o 1,5 % m/m, když trh čekal pouze 0,1 % m/m. • Index PMI v německém stavebnictví vzrostl na 55,5 bodu a v maloobchodu na 50,5, což v obou případech ukazuje na expanzi daných sektorů. • Maloobchodní index PMI v eurozóně vzrostl o 0,5 bodu na 49,0 bodu, kdežto maloobchodní PMI ve Francii pokleslo o 0,8 bodu na 46,6. • Indikátory důvěry v eurozóně za prosinec jsou pozitivní. Celková ekonomická důvěra vzrostla navzdory očekávání mírného poklesu stejně jako důvěra ve službách. Indikátor podnikatelského prostřední vzrostl více, než očekával trh. Důvěra v průmyslu zmírnila více, než trh očekával svoje záporné hodnocení. • Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu poklesla o 0,2 pb. na 10,5 %, když trh čekal stagnaci. Ovšem maloobchodní tržby v eurozóně dále prohloubily svůj pokles na 0,3 % m/m. Trh čekal růst o 0,2 % m/m.

České devizové rezervy se v prosinci zvýšily o 2,6 mild. USD na 64,8 mld. USD.

Maďarské maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 4,4 % y/y.

Dolar by dnes měl posílit díky dobrým údajům

Euro proti dolaru během včerejšího obchodování získávalo. Bylo totiž podpořeno dobrými ekonomickými údaji. Předstihové indikátory Evropské komise za prosinec totiž přinesly velmi dobré výsledky a potvrdily tak již dříve zveřejněná data PMI indexů. Ve svém důsledku tak tyto údaje předznamenávají růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí někde blízko 0,5 % q/q.

Německá produkce na tyto optimistická čísla bohužel navázala, když se očekávání SG 0,4 % ani trhu 0,5 % m/m nebyly naplněna a průmyslová produkce poklesla o 0,3 % m/m. Dnes později zveřejněná francouzská průmyslová produkce by měla ovšem poklesnout ještě více, a to o 0,9 % m/m. V kontrastu k negativnímu vývoji německého průmyslu stojí výsledky exportu v listopadu (0,4 % m/m; dle očekávání trhu) a importu (1,6 % m/m; trh 1% m/m). Ekonomická aktivita tedy v Německu byla v listopadu solidní, ale mimo průmysl.

Pozornost finančních trhů se dnes bude ovšem soustředit na americká data. Včera sice týdenní indikátory trhu práce ohledně počtu nových a stávajících žadatelů o dávky v nezaměstnanosti mírně zklamaly, když obojí sice reagovalo v očekávaném směru, ale pokles nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti byl nižší a růst stávajících žadatelů zase vyšší než tržní konsenzus. Ekonomové SG ovšem očekávají, že dnes přijdou pozitivní čísla o americkém trhu práce. Odpoledne zveřejněná čísla za prosinec o nových volných pracovních místech mimo zemědělských sektor vzrostou na 230 tis. z listopadových 211 tis. Nezaměstnanost by také měla dále poklesnout k 4,9 %. Nominální hodinové výdělky by sice měly vzrůst pouze o 0,1 % m/m, ale díky efektům základny vykážou růst 2,7 % y/y, zrychlení o 0,4 % oproti listopadovému výsledku.

Maďarský forint je včerejší regionální vítěz

Koruna se po čase opět vzdálila od pásma 27,02 – 27,03 CZK/EUR, ve kterém přebývala několik posledních dní. Odpoledne překonala krátkodobě i hranici 27,05 CZK/EUR. Toto včerejší mírné oslabení je pravděpodobně důsledkem reakce zahraničních investorů na dění v Číně, kde ráno po otevření trhu zkolaboval šanghajský akciový trh, který pak po pádu o 7 % zůstal nakonec celý den zavřený. K oslabení koruny také přispěl včera publikovaný rozhovor s pravděpodobným budoucím guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, který se včera vyjádřil, že případné další uvolňování měnové politiky v eurozóně by mohlo oddálit opouštění kurzového závazku.

Regionální měny včera sledovaly domácí události. Polský zlotý zastavil oslabující trend z minulých dní, když posílil asi o 0,25 %. Včerejší den totiž nepřinesl žádné další personální změny na důležitých postech. Maďarský forint včera odpoledne posílil o 0,4 % v reakci na velmi úspěšnou aukci státní dluhopisů. Zveřejněné výsledky listopadových maloobchodních tržeb v podstatě také potvrdily dobrý vývoj maďarské ekonomiky, když vzrostly o 4,4 % meziročně.

Tip do článku - účto fakturace duben

Dnes by regionální obchodování mohlo být ovlivňováno spíše domácími událostmi. V České republice totiž budou zveřejněny údaje o stavební a průmyslové produkci a také o zahraničním obchodu. Podle našich očekávání průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 6,3 % y/y. To by mělo zaručit i slušný výsledek zahraničního obchodu, jehož přebytek odhadujeme na 13,6 mld. CZK. Stavebnictví by v listopadu mělo těžit z teplého počasí a jeho růst tedy odhadujeme na 2,7 % y/y. V Maďarsku taktéž budou publikovány údaje za průmysl a zahraniční obchod.

Česká swapová výnosová křivka včera oproti eurové vzrostla po celé své délce o 2 bb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).