Hlavní navigace

Růst počtu volných pracovních míst pokračuje

8. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podíl nezaměstnaných v České republice se během července meziměsíčně nezměnil. Setrval tak na ročním minimu 7,4 % zaznamenaném už na konci června, když překonal očekávání trhu ve výši 7,5 % (ve skutečnosti byla míra nezaměstnanosti 7,44 %, když náš odhad ukazoval na 7,46 %)

Absolutní počet nezaměstnaných se v souladu s naším výhledem zvýšil. V červenci evidovaly úřady práce 541 tis. nezaměstnaných osob, což je o 4 tis. více v porovnání s červnovou statistikou. Na meziročním srovnání je však patrné postupné zlepšování situace na trhu práce. Oproti loňskému červenci bylo nezaměstnaných o téměř 10 tis. méně. A pozitivní trendy odhaluje i pohled na sezónně očištěnou míru nezaměstnanosti, která během července meziměsíčně poklesla o dalších 0,03 pb a v meziročním vyjádření dokonce zaznamenala první pokles od dubna 2012.

Jedním z důvodů, proč jsme očekávali mírný nárůst míry nezaměstnanosti byl tradiční negativní sezónní faktor nástupu absolventů na trh práce – někdy bohužel přímo do evidence nezaměstnaných. Tento efekt však v letošním červenci nebyl tak silný, jako například v loňském roce. Letos zaznamenaly úřady práce nárůst nezaměstnaných absolventů o 1 tis. meziměsíčně, v loňském červenci to bylo 2,2 tis. Je však pravděpodobné, že se (nakonec stejně jako o loňských prázdninách) nástup absolventů do zaměstnání či do evidence úřadů rozloží do více měsíců. I v srpnu a v září tak jejich počet poroste a bude brzdit pokračující pozitivní tendence na trhu práce.

Příznivou zprávou je, že pokračuje nárůst počtu volných pracovních míst. V červenci jich úřady práce evidovaly více než 51 tis. (o 1,6 tis. více než v červnu a o téměř 11 tis. více než v loňském červenci). Nejvíce nových pracovních míst bylo během uplynulého měsíce zaregistrováno v Jihomoravském (2,4 tis.) a ve Středočeském kraji (2,3 tis.). Na jedno volné pracovní místo připadalo celorepublikově 10,6 uchazeče.

Podle statistik MPSV byl meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných zaznamenán ve 20 okresech, nejvíce v okresech Písek (-4,5 %), Jeseník (-4,0 %), Český Krumlov (-3,7 %) a Jindřichův Hradec (-3,5 %). K růstu nezaměstnanosti došlo v 57 okresech, nejvýrazněji v okresech Plzeň-sever (+4,6 %), Plzeň-město (+4,3 %), Jihlava (+3,3 %) a Náchod (+3,0 %).

Nejvyšší nezaměstnanost stále sužuje severní Čechy, severní Moravu a Slezsko, když dosahuje 13,0 % v okrese Most, 12,6 % v Ústí nad Labem, 12,5 % v Bruntále či 12,3 % v Karviné.

Na trhu práce by se mělo v následujících měsících střetnout několik protichůdných tendencí. Na jedné straně pokračuje růst průmyslu, což přináší nabírání nových zaměstnanců (o tom svědčí jak měsíční statistiky pro průmyslovou produkci, tak aktuální průmyslový PMI index). Ekonomické oživení by mělo příznivě působit i na další sektory, jako jsou služby a stavebnictví. Tomu by měl pomoci i plán vlády na růst veřejných investic (i když hlavní fiskální impuls by měl přijít až v příštím roce).

legislativni_zmeny_21

Na druhou stranu budou na růst nezaměstnanosti tlačit negativní sezónní faktory. V Q3 14 to bude zmíněný nástup absolventů, s blížící se zimou pak tradiční ukončení sezónních prací a v závěru roku i vypršení smluv na dobu určitou. V našem výhledu tak předpokládáme pokles míry nezaměstnanosti na letošní minimum 7,2 % během června, ke konci roku pak očekáváme 7,7 % bez sezónního očištění.

Rizikem pro tento vývoj je vystupňování krize na Ukrajině a negativní dopady sankcí vůči Rusku a ruských protiopatření. Někteří výrobci především v potravinářství už začínají hrozit propouštěním, pro celkový dopad na ekonomiku České republiky i EU je však potřeba vyčkat na reakci vlád a Unie.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).