Hlavní navigace

Růst německé ekonomiky by měl nadále podpořit místní trh práce

30. 4. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Americká ekonomika v Q1 15 vzrostla pouze o 0,2 % q/q (anualizovaně). Počet probíhajících prodejů domů v USA se v březnu zvýšil o 1,1 % zhruba v souladu s konsenzem trhu.

Zprávy a události

Americká ekonomika v Q1 15 vzrostla pouze o 0,2 % q/q (anualizovaně). Počet probíhajících prodejů domů v USA se v březnu zvýšil o 1,1 % zhruba v souladu s konsenzem trhu.

Důvěra v evropskou ekonomiku se v dubnu mírně snížila na 103,7 bodu, když konsenzus předpokládal stagnaci na březnových 103,9 bodu. Důvěra spotřebitelů se v dubnu nezměnila, mírně však poklesla nálada podnikatelů ve službách a v průmyslu.

Německé spotřebitelské ceny v dubnu poklesly o 0,1 % v souladu s výhledem analytiků. Jejich meziroční růst ale zrychlil na 0,3 % z březnových 0,1 % y/y (trh +0,2 % y/y).

Americká data srazila dolar

Dolar včera proti euru zaznamenal vysoké ztráty přes jedno a půl procenta, když se kurz z úrovní pod 1,10 posunul až nad 1,11 USD/EUR. Důvodem bylo zklamání z prvního odhadu dynamiky americké ekonomiky v Q1 15. Oproti očekávanému růstu o 1,0 % q/q (anualizovaně) americké hospodářství prakticky stagnovalo (+0,2 % q/q anualizovaně). Nízkou dynamiku vykázaly všechny složky HDP, ale nepříjemné překvapení se koncentrovalo především do korporátních investic a čistých exportů.

Podle ekonomů SG stálo za tímto zklamáním velmi špatné počasí, které během Q1 v USA panovalo, ale i efekty propadu cen ropy (a tím nižší investice v těžebním sektoru), roli mohl sehrát i silný dolar. Večer našeho času byl navíc zveřejněn výstup ze zasedání Fedu. Američtí centrální bankéři se v něm zaměřili právě na nedávnou slabost americké ekonomiky, a to v rámci trhu práce, investic a exportů. Zvýšení sazeb v červnu je tak prakticky jistě mimo hru. Fed nicméně zdůraznil, že považuje zpomalení ekonomiky jen za dočasné. To je v souladu s pohledem SG. V Q2 15 by měl efekt špatného počasí vyprchat, naopak SG čeká nárůst spotřeby (i díky slušné dynamice příjmů v Q1), postupnou stabilizaci situace v těžebním sektoru, a silné oživení na trhu práce (příští pátek zveřejněný počet nových pracovních míst – non-farm payrolls – by měl dosáhnout 315 tis.). Americká ekonomika by si tak měla v Q2 15 připsat vysokých 4,8 %, což by mělo umožnit Fedu zvýšit sazby na zářijovém zasedání. Dolar by se tak mohl vrátit k posilování proti euru, ale i dalším měnám včetně české koruny.

Dnes se pozornost investorů v Evropě zaměří především na dubnová data z německého trhu práce (konsenzus analytiků předpokládá stagnaci nezaměstnanosti na březnovém mnohaletém minimu 6,4 %) a na dynamiku inflace v eurozóně (podle ekonomů SG by se měly ceny v dubnu zvýšit o 0,1 % y/y; jednalo by se o první růst od loňského prosince). Kurzotvorný potenciál však mají spíše makroekonomické údaje z USA. Tím hlavním bude březnový (jádrový) deflátor osobní spotřeby, což je pro americkou centrální banku hlavní ukazatel inflačních tlaků (trh předpokládá růst cen o 1,4 % y/y stejně jako v únoru. Případné překvapení oběma směry by mohlo mít za následek výkyv kurzu USD/EUR (nižší růst cen by dále odsunul očekávání ohledně zvyšování sazeb Fedu). Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti minulý týden dosáhl podle trhu i SG zhruba 290 tis. a mělo by dojít k poklesu celkového počtu žadatelů o dávky, což by mělo být v souladu s příznivou předpovědí SG pro tvorbu pracovních míst.

Koruna proti dolaru na dvouměsíčním maximu

Středoevropské trhy včera zasáhla zajímavá kombinace událostí z hlavních světových ekonomik. V Evropě se objevily zprávy, že čím dál víc investorů nevěří v program odkupu aktiv ECB a že pokles výnosů dluhopisů není udržitelný. Reakcí byl výprodej rizikovějších středoevropských měn: zlotý i forint proti euru ztratily přes polovinu procenta, když se vzdálily od psychologických hranic 4,0 PLN/EUR a 300 HUF/EUR. Koruna na tyto zprávy jako tradičně prakticky nereagovala a proti euru se její kurz prakticky nezměnil. Špatná data z USA způsobila propad dolaru na trhu s eurem a v důsledku i proti koruně. Ta je tak proti americké měně na dvouměsíčním maximu (24,62 CZK/USD).

Čtvrtek byl na středoevropské zprávy skoupý. Jediným zveřejněným indikátorem byla březnová maďarská nezaměstnanost, která oproti únoru vzrostla o desetinu procenta na 7,8 % (trh očekával stagnaci po výrazném únorovém růstu).

dan_z_prijmu

Dnes budou trhy hodnotit především výsledky zasedání Fedu, protože se v regionu dočkáme jen druhořadých dat. Kurz koruny proti euru by neměl doznat ke konci zkráceného týdne výraznějších změn.

Česká swapová výnosová křivka včera na krátkém konci vzrostla o 4 bb a na dlouhém konci dokonce o 7 bb, když následovala pohyb na zahraničních trzích.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).