Hlavní navigace

Růst české ekonomiky v Q4 16 pravděpodobně výrazně zrychlil

Autor: Depositphotos
Marek Dřímal

Údaje o HDP by měly v eurozóně potvrdit příznivý konec loňského roku. Velmi dobré číslo očekáváme i z české ekonomiky, což by mohlo přinést další tlak na kurzový závazek ČNB.

Doba čtení: 2 minuty

Příznivý přelom roku pro ekonomiku EMU

Jak naznačila dnešní ranní data z Německa (viz níže), údaje o HDP z eurozóny za Q4 16 by měly být příznivé. Ekonomika celého měnového bloku podle našich odhadů vzrostla o 0,5 % q/q. Důležité je, že vysoké indikátory sentimentu mezi investory, podnikateli a spotřebiteli naznačují, že růst pokračuje i na začátku letošního roku. Ve Spojených státech se pozornost investorů zaměří na první projev Janet Yellen v tomto týdnu.

Růst německé ekonomiky loni zrychlil

Včerejší ekonomický kalendář byl na hlavních trzích nezvykle prázdný. Dnes ráno byl zveřejněn vývoj německého HDP, který dopadl v souladu s naším očekáváním. Ekonomiku táhla domácí poptávka, vzrostla především spotřeba vlády. Za celý rok 2016 Německo vzrostlo o 1,8 % (SWDA) po 1,5 % v roce 2015.

České ekonomice se v závěru loňského roku dařilo

ČSÚ dnes zveřejní vývoj českého HDP v Q4 16. Podle našich odhadů růst ekonomiky v minulém čtvrtletí výrazně zrychlil, když dosáhl 0,8 % q/q po pouhých 0,2 % v Q3 16. Hlavním tahounem českého hospodářství byla nadále spotřeba domácností díky růstu mezd, poklesu nezaměstnanosti a zvýšení zaměstnanosti. Domácí HDP oproti Q3 16 pravděpodobně zvýšily i investice a přebytek zahraničního obchodu.

V meziročním vyjádření čekáme růst HDP o 2,4 % po 1,9 % v Q3 16. Za celý rok 2016 by tak česká ekonomika vzrostla o 2,5 %. Oproti tempu roku 2015 (4,6 %) se na první pohled jedná o výrazné zpomalení. To jde na vrub převážně nižším investicím. V roce 2015 se masivně dočerpávaly EU fondy za minulé programové období. Nové programové období však začalo jen velmi pozvolna, nebyl připraven dostatek nových projektů, a tak se nemohlo ani začít s čerpáním prostředků z fondů a s investicemi. Nedostatek investic spolufinancovaných z EU se promítl i v bilanci státního rozpočtu. Nižší výdaje na společné projekty s EU a zároveň příliv evropských peněz ještě zpětně za rok 2015 byl hlavním důvodem loňského hotovostního přebytku státního rozpočtu.

Český běžný účet zaznamenal v roce 2016 rekordní přebytek

Český běžný účet v prosinci 2016 zklamal, když uzavřel v deficitu 22,1 mld. CZK, téměř dvojnásobku námi očekávaného schodku. Za tím stál především výrazný odliv dividend. Tradičně nižší byl i přebytek obchodní bilance kvůli horší sezónnosti. Za celý rok 2016 přesto běžný účet vykázal rekordní přebytek 73 mld. CZK (1,5 % HDP) po 41 mld. CZK v roce 2015. Za dobrým celoročním výsledkem stál především přebytek bilance obchodu se zbožím a službami.

diners_2.3.

Evropská komise vydala novou makroekonomickou prognózu. Podle ní poroste česká ekonomika o 2,6 % letos a 2,7 % v příštím roce (my očekáváme 2,7 % pro oba roky). Překvapivá je nízká prognóza pro inflaci, která by měla podle EK dosáhnout 2 % letos a 1,8 % v roce 2018 (naše prognóza: 2,2 % a 2,3 %).

Kurz koruny setrval u hranice 27,02 CZK/EUR a ČNB tak pravděpodobně musela dále intervenovat. Přebytek běžného účtu zapadá do příznivého obrázku o české ekonomice a svědčí brzkému opuštění kurzového závazku. Zlotý a forint proti euru včera mírně oslabily. Polská měna ztrácela zřejmě růstu inflace, která zvyšuje šance na dřívější zvýšení sazeb centrální banky, na což reagovaly dluhopisy výprodejem.

Našli jste v článku chybu?