Hlavní navigace

Růst cen v průmyslu zpomaluje, ceny v zemědělství korigují silný růst

16. 12. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
V listopadu se zvýšily ceny ve všech hlavních skupinách výrobců kromě cen v zemědělství, které korigovaly svůj výrazný růst z října.

V listopadu se zvýšily ceny ve všech hlavních skupinách výrobců kromě cen v zemědělství, které korigovaly svůj výrazný růst z října. Ačkoliv v říjnu došlo ke zpomalení cenového růstu v primárním sektoru, současné trendy na komoditních trzích naznačují, že ke konci roku inflační tlaky znovu zesílí. Dnešní data rozhodně nemění nic na tom, že spotřebitelské ceny by měly dosáhnout inflačního cíle již na začátku příštího roku.

Ceny v průmyslu v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %. Jejich meziroční pokles se snížil na 1,3%. Podle ČSÚ za meziměsíčním růstem stojí všechna průmyslová odvětví kromě farmaceutického průmyslu. Do cen průmyslových výrobců výrazně vstupují ceny ropy na světových trzích. Ty se v listopadu držely pod 50 USD za barel. Na úplném konci listopadu pak vystřelily až k 55 dolarům za barel, poté co OPEC potvrdil a konkretizoval svou dohodu o snížení těžby. K dohodě se poté přidaly i další státy a ceny ropy se tak drží na vyšších úrovních. Spolu s posilováním dolaru tento vývoj představuje další tlaky na zvyšování cen v ekonomice. Ceny rostly i v potravinářském průmyslu, přestože ceny v zemědělství korigovaly své silné říjnové zvýšení.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).