Hlavní navigace

Růst cen ropy stabilizoval asijské akciové trhy

6. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Hlavní americké akciové indexy včera odepsaly zhruba procento kvůli přesunu špatné nálady z ostatních světových trhů. Pokles mírnil nepatrně lepší než očekávaný index ISM z nevýrobního sektoru, oslabilo však skoro 90 % titulů v hlavním indexu S&P 500.

Největší akcionář Stock Spirits navrhl odvolání CEO firmy na květnové valné hromadě.

Druhý největší akcionář Unipetrolu požaduje vyplacení dividendy 12 Kč na akcii.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru.

Dnes nebudou zveřejněny žádné klíčové makroekonomické ukazatele, největší pozornost bude asi upřena na zápis z posledního zasedání Fedu.

Analytici Société Générale včera snížili doporučení pro akcie maďarské banky OTP Group z „koupit“ na „držet“.

Obchodování na zámořských trzích

Hlavní americké akciové indexy včera odepsaly zhruba procento kvůli přesunu špatné nálady z ostatních světových trhů. Pokles mírnil nepatrně lepší než očekávaný index ISM z nevýrobního sektoru, oslabilo však skoro 90 % titulů v hlavním indexu S&P 500. O 10 % naopak vyskočily akcie farmaceutické firmy Valeant, která uvedla, že již neočekává další přehodnocování svých finančních výkazů.

Noční obchodování na asijských trzích bylo smíšené, když úvod seance přinesl ztráty, ty se ale povedlo umazat díky zotavení energetických titulů. Vzrostla totiž cena ropy v reakci na náznaky Kuvajtu, že země OPEC by mohly dosáhnout dohody o omezení produkce i bez připojení Íránu. Některé asijské indexy tak mírně rostou, ztráty čínských burz jsou jen v řádu desetin procenta.

Stock Spirits

Společnost Western Gate Private Investment Limited (s podílem 9,7 % největší akcionář Stock Spirits) včera navrhla odvolání CEO firmy na valné hromadě, která se bude konat 17. května. Mezi hlavní důvodu patří posílení managementu na polském trhu, kde Stock Spirits klesá tržní podíl nebo příliš vysoké náklady, které současné vedení vynakládá na své odměny i celkově na britskou centrálu. Společnost Western Gate vlastní Luis Amaral, který je ředitelem a největším akcionářem polského velkoobchodního prodejce Eurocash; tato firma je zároveň významným zákazníkem Stock Spirits.

Společnost Stock Spirits potvrdila obdržení této žádosti, momentálně ale akcionářům doporučuje nereagovat s tím, že zájmy Western Gate nemusí být v souladu se zájmy všech minoritních akcionářů. Stock Spirits plánuje detailně odpovědět později.

Spory mezi managementem a významným akcionářem nejsou dobrým signálem. Na druhou stranu, hospodaření Stock Spirits se v poslední době opravdu nevyvíjelo správným směrem a pokud by se akcionářům povedlo prosadit změny k lepšímu, mohlo by to z našeho pohledu mít na cenu akcií pozitivní dopad.

Unipetrol

Dnešní Hospodářské noviny uvedly, že firma Paulinino (vlastní 24 % v Unipetrolu a patří pod finanční skupinu J&T) požaduje vyplacení dividendy 12 Kč na akcii. Podle představitelů firmy by mohl Unipetrol bez problémů vyplatit i dvojnásobnou dividendu.

Loňský čistý zisk dosáhl skoro 40 Kč na akcii, Unipetrol je navíc bez dluhů a má na účtech značný objem hotovosti. Rozhodnutí však bude na většinovém akcionáři (polský PKN Orlen vlastnící 63% podíl). Navrhovaných 12 Kč na akcii by znamenalo atraktivní skoro 7% dividendový výnos. Cena akcií by proto mohla reagovat silně pozitivně. Firma naposledy vyplatila dividendu v roce 2008.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).