Hlavní navigace

Růst cen ropy nemusí být u konce, bude ale omezený

15. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po březnovém poklesu cen černého zlata jsme během dubna zaznamenali jejich překvapivě silný růst o zhruba 20 %.

Po březnovém poklesu cen černého zlata jsme během dubna zaznamenali jejich překvapivě silný růst o zhruba 20 %. Severomořská ropa Brent tak vystoupala na své letošní maximum a její cena kontraktu se nachází nad úrovní 65 USD za barel. Konsensuální pohled na ropný trh přitom ukazuje na mnohem vyšší tvorbu zásob ve druhém kvartále než v tom prvním (1,9 Mb/d 1,5 Mb/d ve Q1).  Pokud se toto navyšování ropných zásob bude naplňovat, měl by to být impuls pro opětovný pokles cen. Ceny by však mohly klesat i při menším objemu zásob, když průměrná zásoba v období Q214 až Q115 činila 1,25 Mb/d.

Proti tomu však stojí hned několik argumentů. Zásoby v prvním čtvrtletí byly navyšovány zejména kvůli Spojeným státům, v jiných zemích k takovému růstu nedocházelo a není důvod, aby tomu tak bylo. S postupným zavíráním amerických rafinérií tak začne docházet i ke snižování zásob a ve druhé polovině roku by měl být globální trh prakticky v rovnováze. Tyto faktory by tak měly pokles limitovat.

Odpověď na další vývoj cen černého zlata tak zřejmě musíme hledat u poptávky. Agentura IEA zvýšila odhady poptávky v prvním kvartále o 300 kb/d díky silné poptávce z Číny, Spojených států i Evropy. Nicméně pro zbytek letošního roku přiznává, že mohou být její odhady konzervativní.

Pokud bude pokračovat hospodářské oživení v Evropě, naplní se předpoklady, že zpomalení v USA bylo jen dočasné kvůli klimatickým podmínkám, a nová stimulační opatření v Číně povedou k vyššímu hospodářskému růstu, nemusel by být růst cen ropy v letošním roce ještě u konce. Krátkodobě (myšleno druhý kvartál) zde však riziko korekce existuje. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).