Hlavní navigace

Rusové se zajímají o Slovenské elektrárny. Vznikne slovensko-česko-ruské partnerství?

7. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V souvislosti s prodejem Slovenských elektráren se spekuluje nad možností slovensko-česko-ruského partnerství. Co je na překážku?

Hlavní události

V otázce prodeje Slovenských elektráren je možná varianta i slovensko-česko-ruského partnerství.

Evropské akcie by měly otevřít v mírném mínusu.

Ve Spojených státech dnes nic zajímavého zveřejněno nebude. V Evropě byla ráno zveřejněná německá průmyslová výroba, která podobně jako včerejší objednávky zklamala.

Analytici Société Générale zvýšili doporučení pro akcie britského těžaře mědi Antofagasta a výrobce zdravotnických zařízení Smith & Nephew.

Obchodování na zámořských trzích

Přestože americké akcie vstoupily do včerejší seance v plusu, nakonec své zisky neudržely a pondělní obchodování zakončily ve ztrátě. Index S&P 500 odepsal necelé dvě desetiny procenta, když dolů je stáhl zdravotnický sektor a segment dlouhodobého a luxusního zboží. Důvodem byl i pokračující výprodej akcií společností s nízkou kapitalizací. Investoři rovněž čekají na zahájení nové výsledkové sezóny, kterou zítra již tradičně odstartuje hliníkárna Alcoa. Jedním z rostoucích titulů byly včera akcie Hewlett-Packard, které vyskočily o téměř pět procent nahoru v reakci na zprávu, že společnost chystá rozdělení do dvou samostatných podniků.

skoleni_27_5

Asijské burzy se během dnešního obchodování vyvíjejí smíšeně. Včerejší růst korigují japonské akcie, které klesají o zhruba sedm desetin procenta s tím, jak se jen vrátil k silnějším úrovním poté, co tamější centrální banka na zasedání nezměnila dosavadní stimulační programy pro ekonomiku. V minusu se nachází i například australská burza, které nepomohl ani více jak 4% růst těžařské společnosti Rio Tinto. Naopak v plusu se v závěru dne obchodují akcie v Číně nebo v Jižní Korey. 

ČEZ

Lidové noviny přišly s další variantou prodeje Slovenských elektráren. Spekuluje se nad možností slovensko-česko-ruského partnerství. Rosatom by totiž mohl vyřešit problémy s dostavbou jaderné elektrárny Mochovce, která se v současnosti protahuje a prodražuje. Místo plánových 2,8 mld. EUR se očekávaná cena za třetí a čtvrtý blok zvýšila o další miliardu eur. Dle představitelů Rosatomu je však převzetí stavby z pozice hlavního dodavatele příliš rizikové údajně kvůli tomu, jak neprofesionálně dosud probíhala. Vlastnický podíl části Slovenských elektráren by ale mohl Rusy přilákat a ti by tak mohli pokračovat v dostavbě. Na druhou stranu otázkou je, jakou roli sehraje v možné dohodě současné politické napětí kolem ukrajinského konfliktu.  

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).