Hlavní navigace

Rusnok ujistil, že ČNB má dostatek místa pro další intervence

10. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kurz koruny dnes ráno otevřel opět pod hodnotou 27,04 CZK/EUR, kolem níž pak celý den osciloval.

Po odpoledním prohlášení člena bankovní rady ČNB Rusnoka pak koruna z této úrovně začala postupně mírně oslabovat. Jiří Rusnok na ekonomickém fóru v polské Krynici prohlásil, že by česká měnová politika měla zůstat uvolněná, jak nejvíc je možné. Dále také ujistil trhy, že centrální banka má ještě dostatečnou kapacitu potenciálně zvýšit svoje devizové rezervy. Ve svém projevu pak potvrdil, že uvolnění kurzového závazku nepřipadá v úvahu dříve, jak v druhé polovině příštího roku. To dále doprovodil vysvětlením, že vidí rozdíly mezi situací České národní banky a švýcarské centrální banky při obhajobě devizového závazku. Celé jeho vyjádření se tedy vedlo v duchu slovní intervence a snahou ulevit tlaku na korunu, který s přestávkami trvá už od druhé poloviny července. Rusnok tak potvrdil středeční slova guvernéra ČNB, který také nevidí problém v další případné akumulaci rezerv.

skoleni_29_6

Jiné impulsy dnes koruna, ale ani další regionální měny nedostaly. Ekonomický kalendář byl prázdný ve všech sledovaných státech.  Maďarský forint se tedy pohyboval kolem hodnoty 314,50 HUF/EUR a polský zlotý osciloval na úrovni 4,215 PLN/EUR.

Česká swapová výnosová křivka dnes mírně snížila svůj sklon, když na dlouhém konci poklesla přibližně o 2 bb, na středním asi o bod a na krátkém konci zůstala beze změny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).