Hlavní navigace

V Evropě se budou nůžky dále rozevírat

11. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si Ranní restart od Petr Bittner z České spořitelny

OECD vydala svůj pravidelný přehled předstihových indikátorů. A obrázek, který přinášejí není moc překvapivý. Pozitivní výhlídky mají rozvíjející se ekonomiky (Čína se dokonce m/m zlepšila), dále Japonsko, USA (nad svým dlouhodobým trendem). V Evropě se nůžky dále rozevírají. Německo lehce pozitivní, Itálie, Francie pod svým dlouhodobým trendem. A ve Francii se k tomu hned přidala průmyslová produkce, pokles 0,9% m/m je skoro dvakrát takový než se čekalo.

Schodek obchodní bilance USA rostl v březnu nejrychleji za posledních 10 měsíců, rozšířil se na 51,8 mld USD. Zatímco dovoz rostl o 5,2%, vývoz jen o 2,9%. Překvapivě se dařilo vývozům do krizí sužované Evropy. Té se ale přeci jenom v březnu vedlo o malinko lépe. Pokud jde o Ameriku, pro tu je to z krátkodobého pohledu spíš pozitivní zpráva – rostoucí dovozy ukazují na solidní domácí poptávku.

To v Číně už mají data za duben a žádná sláva. Export rostl jen o 4,9% r/r (v březnu ještě 8,9%). Co je ale ještě víc varující, jsou dovozy. V dubnu jen 0,3% r/r (v březnu 5,3%). Nic moc, vzhledem k tomu, že domácí poptávka by podle čínského vedení měla být tím, co potáhne v dalších letech růst. Zřejmě dozrál čas na další uvolnění měnové politiky. Tomu otvírá cestu i klesající inflace, ta v dubnu zpomalila na 3,4% (z 3,6% v březnu).

Včera zasedala CB ve Velké Británii – a bez překvapení. Sazby zůstávají na 0,5%, na další rozšíření QE nedošlo. Zatím. Členové BR si začali více všímat dlouhodobě vysoké inflace (v březnu 3,5% r/r), ale s tím jak se ekonomika vrátila do recese, nad ní asi opět budou muset přimhouřit oči.

V Řecku pokračuje snaha o rozseknutí povolebního patu. Po neúspěšných pokusech dosud vládní Nové Demokracie a proti-úsporám naladěné ultralevé Syrizie dostal svou šanci i PASOK. A zdá se že má naději na úspěch. Jedna z menších levicových stran je ochotna vládu podpořit. Ale, sice chce zůstat v EMU, zároveň trvá na vypovězení podmínek bailoutu. A navíc chce nové volby nejpozději do dvou let. Pokud by nové volby proběhly už v brzké době, mají dosavadní vládní strany šanci uspět: část Řeků se údajně sama lekla toho, jak výrazně uspěli radikálové (chtěli je jen mít jako protiváhu v parlamentu) a jak na svých radikálních postojích trvají. Navíc podle posledních průzkumů si téměř 80% Řeků přeje zůstat v EMU.

CHP22

A to jim Syrizia a jí podobní nenabízejí. Malou radu už od EMU dostali: EFSF ve středu oznámil, že pozdrží výplatu 1 bil. EUR (z celkových 5,2 bil.) z dohodnuté pomoci minimálně do pondělního zasedání Ecofinu.

V ČR včera vyšla data za průmysl, inflaci a nezaměstnanost. Průmyslová produkce klesla v březnu o 0,7% r/r. Čekal se růst o 1,5%. Inflace v dubnu klesla na 3,5% r/r. To dohromady se slabším průmyslem trochu rozvazuje ruce ČNB směrem ke cutu. Slabá koruna a riziko jejího dalšího oslabení budou ale mluvit proti. Dále držíme naše očekávání neměnných sazeb do konce roku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).