Hlavní navigace

Roztržky uvnitř amerického Fedu: tisknout další peníze nebo ne?

1. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Data z amerického trhu práce trhy nepovzbudila, stejně jako revize růstu tamního HDP. Ve Fedu se navíc hádají, zda povzbudit ekonomiku další emisí peněz.

Údaje zveřejněné v USA před dnešními klíčovými daty z trhu práce nebyly povzbudivé. Podle organizace ADP bylo vytvořeno 133 000 pracovních míst, čekalo se 150 000, navíc za předchozí měsíc byla provedena revize směrem dolů. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti narostl na 383 000. Dnes pokládáme za pravděpodobné opět zklamání, ovšem nijak katastrofické. Současné hodně pesimistické náladě to však nepomůže. Dalším negativním údajem byl chicagský index nákupních manažerů, který nečekaně klesl na 52,7 a nepříjemně se tak přiblížil hranici mezi expanzí a kontrakcí. Nepříjemné je také to, že prudce poklesl subindex nových objednávek, takže je možné čekat další zhoršení příští měsíc. Chicagský PMI by mohl naznačovat další nepříjemné překvapení při zveřejnění dnešního celostátního indexu nákupních manažerů ISM.

V první revizi amerického HDP došlo ke snížení růstu z 2,2 % na 1,9 %. Nižší růst byl způsoben především slabším růstem zásob, částečně snížením příspěvku čistého exportu. Domácí poptávka byla s neutrální, když poněkud slabší spotřebu domácností kompenzovaly silnější investice. Pokračuje tak slabý růst zřetelně pod potenciálem tažený primárně spotřebou domácností. Očekáváme, že podobný vývoj bude pokračovat v dalších čtvrtletích, přičemž jasně převažují rizika směrem dolů.

Nadále pokračuje všeobecný pokles výnosů kvalitních dluhopisů. V USA klesl výnos desetiletého dluhopisu na minimálně šedesátileté minimum. Při současné extrémně nízké úrovni dokázal za pouhé dva dny klesnout o zhruba 20 bp (k 1,55%). K poklesu výnosů přispěla jak pokračující nejistota ohledně vývoje evropské dluhové krize, tak slabší data z USA. Výnos španělského desetiletého dluhopisu mírně klesl, ale udržel se nad 6,5%, tedy v oblasti nebezpečné z hlediska financovatelnosti španělského rozpočtu.

Včerejší vystoupení činitelů Fedu potvrdila rozdílné názory na potřebnou měnovou politiku. Na jedné straně prezident bostonského Fedu Rosengren by rád dále uvolňoval měnovou politiku, na druhé straně šéf dallaského Fedu Fischer a šéf newyorského Fedu Dudley jsou proti. Podle našeho názoru bude za současné situace podpora pro další uvolnění měnové politiky nedostatečná a k dalšímu kolu kvantitativného uvolňování tak nedojde. Pokud by se však situace zhoršila a zhoršení bylo doprovázeno zpomalením inflace až hrozící deflací je stále další kvantitativní uvolňování možné.

skoleni_8_6

Růst polské ekonomiky v prvním čtvrtletí jen mírně zpomalil. V souladu s konsensem rostlo HDP o 3,5% meziročně (0,8% mezičtvrtletně). Poněkud znepokojivý je pokles investic z 9,7% na 6,7%. Tento vývoj je konzistentní se zhoršujícím se indexem nákupních manažerů. Inflační očekávání zůstala stabilní na 4,3%. Ani údaje o vývoji HDP ani inflační očekávání by neměly významněji ovlivnit rozhodování NBP o sazbách příští týden.

Výnos německého dvouletého státního dluhopisu dnes ráno klesl na –0,002%. Jde o další potvrzení extrémní úrovně napětí ve finančním systému.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).