Hlavní navigace

Rozporuplná data z USA: vyšší nezaměstnanost ale růžovější vyhlídky

19. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro vůči dolaru nepatrně ztratilo. Mohou za to i nepříznivé údaje z amerického trhu práce. Na druhou stranu trhy potěšily nečekaně příznivé předstihové indikátory.

Zprávy a události

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA se v minulém týdnu zvýšily o 46 tis. na 388 tis. Konsensus ukazoval na vzestup pouze o 26 tis.

Filadelfský index výrobní aktivity za říjen vzrostl na silných 5,7 bodu z předchozích –1,9 bodu (konsensus 1,0 bodu).

Index předstihových indikátorů se v září zvýšil o 0,6 % (očekávání +0,1 %).

Maďarská hrubá mzda v srpnu vzrostla o 3,8 % y/y a její růst tak zpomalil z červencových 7,1 % (odhad 4,9 %).

Předstihové indikátory v USA vyzněly překvapivě dobře

Španělsko ve své včerejší aukci prodalo dluhopisy za 4,6 mld. EUR, což bylo nakonec více, než plánovalo. 10letý výnos byl nejnižší od začátku letošního roku. Ministerstvo si tak již zajistilo téměř všechny prostředky pro letošní financování dluhu. Přesto reakce na trzích nebyla příliš výrazná. Investoři stále spekulují, zda Španělsko požádá o pomoc či nikoliv. Ani první den summitu EU žádné závěry ohledně záchrany nepřinesl.

Euro nakonec včera vůči dolaru nepatrně ztratilo a posunulo se pod hranici 1,31 USD/EUR. To do jisté míry mohlo souviset s nepříznivými údaji z amerického trhu práce, kdy po překvapení v minulém týdnu přišlo zklamání. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti totiž výrazně vzrostly nad očekávání analytiků. Na druhou stranu však tento pohyb USD/EUR o 1,5 h později limitovaly předstihové indikátory, které výrazně předčily očekávání a naznačily o něco růžovější vyhlídky do budoucna. Dnes se bude pozornost soustředit na prodeje stávajících domů v USA. V nedávné době zveřejněná data z amerického nemovitostního trhu přinesla velmi slušné výsledky, což ukazuje na možné oživení v tomto sektoru ekonomiky.

První den summitu EU se točil výhradně okolo budoucího jednotného dohlížecího orgánu (SSM – Single Supervisory Mechanism). Za něj by měla být odpovědna ECB a měla by dohlížet nad všemi 6 tis. bankami, nejen tedy nad těmi největšími. Datum pro spuštění tohoto mechanismu stanoveno nebylo, ale je jasné, že původní záměr vzniku od 1. ledna 2013 dodržen rozhodně nebude. Dnes by měla přijít na řadu otázka podporu hospodářského růstu a tvorby nových pracovních míst. 

Forint povzbudila aukce maďarských dluhopisů

Z regionu jsme se žádných zásadních makroekonomických ukazatelů nedočkali. Regionální měny zejména v odpoledních hodinách oslabovaly. Česká koruna i polský zlotý vůči euru ztrácely více jak čtvrt procenta. Kurz CZK/EUR se posunul ze svého včerejšího minima na 24,70 nad hranici 24,80. K odpolednímu pohybu mohl přispět i komentář guvernéra ČNB Miroslava Singera, který zopakoval, že centrální banka může dále uvolňovat měnovou politiku a jejím dalším nástrojem bude kurzový kanál.

V Polsku byl pak zveřejněn zápis z posledního zasedání centrální banky. Ten odhalil, že dva z deseti bankéřů zvedli ruku pro nižší úrokové sazby. Jeden z nich dokonce překvapivě hlasoval pro 50bodové snížení. Většina se však shodla, že pro uvolnění měnové politiky je zapotřebí více dat, která potvrdí hospodářské zpomalování. A zdá se, že ta opravdu po zasedání v říjnu přišla. Údaje o průmyslu, mzdách, zaměstnanosti či inflaci zvýšily spekulace na tento krok, což samozřejmě snižuje atraktivitu zlotého.

skoleni_8_6

Nejúspěšnější měnou v regionu byl maďarský forint. Ten v dopoledních hodinách posílil v reakci na úspěšnou aukci státních dluhopisů. Ministerstvo prodalo papíry se splatnostmi 3, 5 a 10 let za 49 mld. HUF, což bylo o 2 mld. HUF nad původně nabízeným objemem. Investoři tak nechali stranou problémy s vyjednáváním finanční pomoci s MMF a raději nakupovali bondy ve vidině dalšího snižování úrokových sazeb centrální bankou. Vzhledem k tomu, že zájem byl cítit především ze zahraničí, projevila se aukce na dopoledním zpevnění forintu. Odpoledne však zisky neudržel a společně s ostatními regionálními měnami oslabil.

Česká swapová křivka ve včerejších dopoledních hodinách rostla, aby se odpoledne vrátila ke svým ranním úrovním. Následovala tak vývoj svého evropského protějšku. Dluhopisová křivka oproti středě zůstala rovněž beze změny. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).