Hlavní navigace

Rozpačitý úvod nového týdne na regionálních trzích

25. 3. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na začátku týdne panovala na středoevropských devizových trzích smíšená nálada. Na jedné straně jsme se přes víkend nedočkali žádných nových významných zpráv z Ukrajiny, což by samo o sobě mělo regionálním měnám prospívat (hrozbou je další eskalace).

Nepříjemným překvapením však byl březnový PMI index z čínské ekonomiky, který zaostal za tržním očekáváním, když poklesl pátý měsíc v řadě. Zpomalení čínské ekonomiky by mělo samozřejmě vliv i na středoevropské země přes jejich exportní kanály. Z domácích ekonomických indikátorů jsme se včera dočkali důvěry v českou a maďarskou ekonomiku, oba údaje doznaly oproti únoru zlepšení. Kurzy regionálních měn na tyto zprávy reagovaly rozdílně. Koruna o zhruba desetinu procenta vůči euru posílila k úrovni 27,42 CZK/EUR, když si připsala zisky už během tří obchodních dnů za sebou.

Maďarský forint a polský zlotý proti společné evropské měně sice měly tendenci posilovat, během odpoledního obchodování ale veškeré své zisky umazaly a pohybovaly se tak kolem svých závěrečných patečních úrovní 313,3 HUF/EUR, respektive 4,200 PLN/EUR.Důvěra v českou ekonomiku se v březnu podle konjunkturálního průzkumu ČSÚ zvýšila v porovnání s únorem o 1,4 bodu na 6,9 bodu, což je nejvyšší hodnota za poslední tři roky. Vzrostl sentiment jak podnikatelů (na dvouapůlleté maximum 10,0 bodu), tak spotřebitelů (na –5,5 bodu, což je těsně pod pětiletým maximem z letošního ledna –5,3 bodu). Určitě pozitivní je, že se do konjunkturálního průzkumu zásadní měrou nepromítla krize na Ukrajině, i když sběr dat byl ukončen až 17. března. Co do struktury se zvýšila důvěra průmyslníků, což souvisí se současným ekonomickým oživením, které právě průmysl táhne. Vyšší je také důvěra ve službách díky celkově s e zlepšující hospodářské situaci.

Dnes se v regionu dočkáme polských únorových maloobchodních tržeb, které by podle konsenzu trhu sice měly meziměsíčně korigovat (-1,5 % m/m), na meziročním vyjádření je ale vidět jejich solidní růst (konsenzus +6,1 %). V Maďarsku se dozvíme výsledek zasedání centrální banky (MNB). Trh očekává další snížení základní měnověpolitické sazby o 10 bb na 2,60 % v souladu s dlouhodobou strategií MNB pokračovat v uvolňování měnových podmínek. Na kurz regionálních měn bude mít ale pravděpodobně větší vliv (a to mírně negativní) zveřejnění německého Ifo indexu důvěry v ekonomiku, která by měla podle očekávání trhu mírně poklesnout kvůli nervozitě spojené s ukrajinskou krizí. Česká swapová křivka včera o zhruba 2 bb poklesla po celé své délce.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).