Hlavní navigace

Rozjetý průmysl s kudlou v zádech

Jan Bureš

Nálada v průmyslu je na začátku roku 2012 v globálním měřítku dobrá. V posledních dnech to potvrdila série lednových podnikatelských nálad v největších světových ekonomikách.

Doba čtení: 1 minuta

I proto se trhům zatím daří s úspěchem nevěnovat moc pozornosti zmatenému managementu euro-krize. Globální ekonomika připomíná v tuto chvíli vcelku spolehlivě rozjetou lokomotivu, kterou ale nedořešená euro-krize může kdykoliv vykolejit.

Velice příjemná jsou především čísla z USA. Nálada v průmyslu roste třetí měsíc v řadě, je na úrovních potvrzujících jednoznačně probíhající expanzi a z hlediska struktury nálady je velice pozitivní vidět silné nárůsty nových objednávek.

V Evropě je rozpoložení pochopitelně horší, a to především v těch zemích, které jsou trhy nebo nadnárodními institucemi tlačeny do tvrdých úsporných opatření. Nálada v průmyslu zůstává na úrovních potvrzujících pokračující pokles ekonomik eurozóny (PMI pod klíčovou hodnotou 50). Na druhou stranu i zde vidíme druhý měsíc v řadě zlepšení, což může být znakem stabilizace a hledání dna hospodářského cy­klu.

Mezi Amerikou a Evropou pak leží většina asijských ekonomik. Některé z nich hlásí v průmyslu silnou expanzi (Indie), jiné lehký pokles (Čína). Napříč Asií je ale vidět podobně jako v Evropě minimálně druhý měsíc v řadě vylepšování podnikatelských nálad tažené především novými objednávkami.

dan_z_prijmu

Z tohoto pohledu není moc příjemné vidět zhoršující se náladu v českém průmyslu, která je v kontrastu nejen s eurozónou, ale i například se sousedním Polskem nebo Maďarskem.

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Našli jste v článku chybu?