Hlavní navigace

Rostoucí preference Donalda Trumpa straší investory

4. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Preference kandidátů na amerického prezidenta dlouhodobě favorizovaly Hillary Clinton. V posledních dnech však roste obliba Donalda Trumpa. Takový vývoj nenechává trhy v klidu, roste volatilita trhu a je patrný odklon investorů od rizikovějších obchodů.

Preference kandidátů do amerického prezidentského úřadu dlouhodobě favorizovaly Hillary Clinton. V posledních dnech však roste obliba jejího největšího rivala Donalda Trumpa. Takový vývoj nenechává trhy v klidu, roste volatilita trhu a je patrný odklon investorů od rizikovějších obchodů.

Příkladem může být vývoj mexického pesa. Volatilita této měny díky rostoucím preferencím republikánského kandidáta vyskočila na nejvyšší úroveň od roku 2011. Peso za poslední necelé dva týdny ztratilo vůči americkému dolaru více jak čtyři procenta. Důvodem jsou obavy z možného zavádění protekcionistických opatření, z nichž jedním by bylo uvalení cla na mexické importy. Podobná politika by se s největší pravděpodobností týkala například i čínského zboží.

skoleni_29_6

Donald Trump jako nový prezident není pro finanční trhy zrovna žádanou alternativou, alespoň podle toho, jak na jeho rostoucí oblibu ceny nejrůznějších aktiv reagují. Ač nebude záviset jen na samotném kandidátovi, který se ujme prezidentského kormidla od ledna příštího roku, ale také na složení Kongresu, republikánská hlava státu by na trhy nejpravděpodobněji vnesla další volatilitu, investoři by opouštěli riziková aktiva, vyprodávali akcie či se stahovali z rozvíjejících se trhů, a naopak hledali spásu v kvalitních státních nebo korporátních dluhopisech či zlatě.

Alespoň takový scénář naznačuje nedávný vývoj. Zda tomu tak ale nakonec opravdu bude, se dozvíme 8. listopadu.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).