Hlavní navigace

Rostoucí pravděpodobnost zásahu v Sýrii posiluje americký dolar

27. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nervózní obchodování na začátku týdne se neslo pod taktovkou napětí v Sýrii a slabších amerických investic. Tato kombinace hrála do karet současně americkým dluhopisům i dolaru.

Nervózní obchodování na začátku týdne se neslo pod taktovkou napětí v Sýrii a slabších amerických investic (zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby). Tato kombinace hrála do karet současně americkým dluhopisům i dolaru, zatímco akcie zůstaly logicky v defenzivě.

Účto_tip_změny21

Šéf americké diplomacie John Kerry včera řekl, že zodpovědnost Bašára Asada za použití chemických zbraní proti svým lidem je nesporná. Označil tento čin syrského vůdce za morální obscénnost a dodal, že prezident Obama v brzké době oznámí, jak na něj Spojené státy zareagují. Jeho slova jsou v ostrém rozporu s hodnocením Moskvy a americká administrativa si posledními kroky může připravovat půdu pro eventuální intervenci v Sýrii. I když mise inspektorů OSN v terénu ještě neskončila, USA s evropskými spojenci pomalu dává najevo, že k vojenské akci v Sýrii může dojít i bez jednoznačného souhlasu v radě bezpečnosti OSN (tedy proti vůli Moskvy). Podle deníku Wall Street Journal by se eventuální útok omezil na vybrané vojenské cíle a byl by primárně veden ostřelováním z amerických válečných lodí. Cílem by mělo být vojensky oslabit Asadův režim a znemožnit opětovné nasazení chemických zbraní.

V případě vojenské akce v Sýrii by na trzích dostal další vzpruhu pravděpodobně americký dolar a trochu do kurzu by se vrátily i americké dluhopisy. I když pro oba trhy bude nakonec zásadnější, jak se zachová americký Fed na svém zářijovém zasedání. Vojenská akce v Sýrii by naopak nepřála většině rozvíjejících se trhů, které jsou již dnes hodně vystrašené z obratu kurzu v americkém Fedu. Čestnou výjimku může sehrát středoevropský region včetně české koruny, které Fed ani Sýrie nijak ubllížit nemusí.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).