Hlavní navigace

Rostoucí inflace otřese kurzovým závazkem

29. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kurz koruny se dnes odpoutal od hranice kurzového závazku. Česká měna vůči euru oslabila o zhruba třetinu procenta, když středeční obchodování uzavírala na hodnotě 27,11 CZK/EUR.

Ještě ráno přitom koruna útočila na úroveň 27,02. Za oslabením mohly stát jednak intervence ČNB (centrální banka ovšem odmítla zásah na trhu potvrdit nebo vyvrátit), jednak mohly hrát roli technické faktory například ve formě uzavírání dlouhých korunových pozic. V nejbližších dnech by se ale kurz mohl vrátit směrem k úrovni 27,00 CZK/EUR – na silných ekonomických fundamentech, které do velké míry za sílou koruny stojí, se totiž (alespoň prozatím) nic nemění.

Tím se zabývají i naše nové Ekonomické výhledy, které jsme dnes zveřejnili. Nejdůležitějším indikátorem pro centrální banku i finanční trhy je spotřebitelská inflace. Proto jsme se rozhodli věnovat nejnovější vydání Ekonomických výhledů právě tématu rostoucích cen. Připravili jsme tematické Boxy věnující se cenám z různých pohledů. Už na začátku příštího roku by totiž měla inflace podle našich očekávání dosáhnout inflačního cíle ČNB a nejednou by se tak mohl kurzový závazek otřást pod útokem spekulantů.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).