Hlavní navigace

Rostoucí inflace důvěru spotřebitelů nezastavila

Autor: Shutterstock
Viktor Zeisel

Celková důvěra v domácí ekonomiku v lednu mírně vzrostla. Tahounem je znovu spotřebitelská důvěra, která vyrovnala historické maximum z loňského ledna.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Celková důvěra v domácí ekonomiku v lednu mírně vzrostla. Tahounem je znovu spotřebitelská důvěra, která vyrovnala historické maximum z loňského ledna. Spotřebitele nezastrašily ani rostoucí ceny, když inflace v prosinci dosáhla 2 %. Těší se totiž z rostoucích mezd a stabilně nízké nezaměstnanosti. Stejně jako v loňském roce bude i letos spotřeba domácností hlavním tahounem ekonomiky, když podle našeho odhadu vytvoří až polovinu hospodářského růstu.

Na druhé straně se horší domácí podnikatelská důvěra.  V průmyslu jsme zaznamenali již třetí po sobě jdoucí pokles a důvěra ve stavebnictví se stále drží na velmi nízkých hodnotách. Optimismus naopak panuje v sektoru obchodu, kde důvěra v lednu vyskočila, a vysoko se drží hlavně v oblasti služeb. Služby totiž nejvíce těží z dobré situace spotřebitelů.

Naše odhady ukazují, že začátek roku je pro ekonomiku příznivý. Do nového roku se totiž přelévá slušná dynamika ze závěru loňského roku nejenom u nás, ale také v Německu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).