Hlavní navigace

Rostoucí důvěra německých spotřebitelů euru pomohla

26. 9. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euru se v průběhu včerejšího dne dařilo. Během evropské seance si vůči dolaru polepšilo o více než třetinu procenta. Pomohlo mu hlavně zveřejnění německé spotřebitelské důvěry.

Zprávy a události

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu vzrostly o 0,1 % m/m, zatímco trh se obával jejich snížení o 0,2 % m/m. Po očištění o objednávky v dopravě ovšem o 0,1 % m/m klesly, zatímco analytici očekávali vzestup o 1,0 % m/m. • Prodeje nových domů v USA za srpen překonaly tržní očekávání ve výši +6,6 % m/m, když vzrostly o 7,9 % m/m.

Německá spotřebitelská důvěra GfK se pro říjen vyšplhala na 7,1 bodu ze zářijových vzestupně revidovaných 7,0 bodu. Jedná se o maximum za posledních šest let.

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na rok 2014 se schodkem 112 mld. CZK při předpokládaném růstu HDP o 1,3 %.

Rostoucí důvěra německých spotřebitelů euru pomohla

Společné evropské měně se v průběhu včerejšího dne dařilo. Během evropské seance si euro vůči dolaru polepšilo o více než třetinu procenta, když se kurz posunul z ranních kotací u 1,3460 USD/EUR k 1,3520 na počátku amerického obchodování. V průběhu americké seance pak euro své denní zisky rozšířilo až k půl procentu, když kurz atakoval 1,3540 USD/EUR.

Euru pomohlo ranní zveřejnění GfK indikátoru německé spotřebitelské důvěry. Podle ukazatele s výhledem na říjen bylo dosaženo nejvyšší úrovně za posledních šest let. Ve vyšší ochotě utrácet Němce povzbuzuje příznivý makroekonomický rámec, kde v posledních měsících patrné oživení dále podtrhuje více než dobrou situaci na trhu práce. Nízké úrokové sazby pak ve světle inflace vedou k vyšší ochotě utrácet a méně spořit. Posun od růstu taženého exportem k růstu založeném na vyšší domácí poptávce je vítaný pro celou eurozónu.

Pozornost investorů dnes bude směřovat zejména na americká data, ignorován by však neměl být ani měnový přehled eurozóny za srpen. Ten totiž odhalí, jak je bankovní sektor schopen a ochoten úvěrovat ekonomiku. Ve srovnání s červencem se obáváme mírného snížení meziroční dynamiky. Z USA se dočkáme pravidelné týdenní statistiky počtu nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti. Data za předchozí dva týdny jsou zkreslena nefunkčností počítačového systému ve dvou státech. Očekává se tedy o něco vyšší číslo, to by však nic nemělo měnit na zlepšujících se trendech na americkém trhu práce. Důvodem je slušný hospodářský růst, který by měla potvrdit i finální data HDP za Q2 13. Tady očekáváme poměrně výraznou vzestupnou revizi dosavadních +2,5 % (q/q anualizovaně). Pokud americká data nezklamou, měl by být prostor pro další eurové zisky již limitovaný, případně by se měla zvýšit pravděpodobnost korekce dosavadních eurových zisků.

legislativni_zmeny_21

K reálným intervencím zřejmě ČNB nepřikročí

Před dnešním měnověpolitickým zasedáním bankovní rady ČNB včera panoval na domácím devizovém trhu klid. Kurz koruny se držel bez jakýchkoliv větších výkyvů v úzkém pásmu necelých osmi haléřů kolem 25,90 CZK/EUR, aby se v závěru seance posunul pod 25,85 CZK/EUR.

Klíčovou událostí dne je zasedání bankovní rady ČNB k měnové politice. Jedná se o zasedání, na kterém nebude zveřejněna nová prognóza, budou se hodnotit odchylky od té stávající. Na srpnovém zasedání se poprvé hlasovalo o intervencích, kde schváleny nebyly. Během posledních dvou měsíců se dle našeho názoru nic důležitého nezměnilo. Data z domácí ekonomiky jsou smíšená, situace v zahraničí se zlepšila. Nadále se domníváme, že klíčovým faktorem pro přímý vstup centrální banky na trh bude vyhodnocení rizik dlouhodobé deflace, tvorby deflačních očekávání a deflační spirály. Jak ukazuje graf,  inflační očekávání klesají, což je v souladu s našimi předpoklady. O deflaci či deflačních očekávání zatím ovšem hovořit nemůžeme. Reálná ekonomika se nachází na začátku oživení, situace v průmyslu se mírně zlepšuje a trh práce vykazuje znaky stabilizace. Riziko přímých devizových intervencí ovšem není zanedbatelné. Pro některé centrální bankéře je použití tohoto nástroje zcela legitimní. Obavy z jeho použití mohou tlačit kurz do tiskové konference ke slabším korunovým úrovním. Pokud intervence v souladu s naším i tržním očekáváním nepřijdou, mohla by v závěru tohoto týdne přijít korekce ztrát, které koruna v posledních dnech utrpěla.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).