Hlavní navigace

Ropy je hodně, tak snížíme těžbu a cena se zvýší. Co nás čeká?

6. 2. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ropy je více, než se jí dá prodat, hromadily se zásoby a její cena začala klesat. Tak se dá zjednodušeně popsat vývoj cen ropy. A jak zvýšit cenu? Máme pro vás výhled pro rok 2017.

Klesající trend ceny ropy byl započat v létě 2014 poté, co cena opustila hranici 100 dolarů za barel. V průběhu následujících 18 měsíců ztratila ropa 74 procent hodnoty, když atakovala na začátku roku 2016 hodnotu 26 USD za barel.

Propad byl z velké části způsoben převisem nabídky nad poptávkou. Graf Mezinárodní energetické agentury (EIA) tuto situaci názorně demonstruje. Lze vidět, že křivka celosvětové nabídky (modrá) se dostala nad hladinu celosvětové poptávky (černá) v prvním čtvrtletí 2014. Dlouhodobý přebytek ropy na komoditním trhu vedl k markantnímu poklesu ceny a hromadění zásob.

Světová poptávka (černá) a nabídka (modrá) ropy v milionech barelů denně (levá osa), zelené sloupky zobrazují rozdíl mezi nabídkou a poptávkou ropy na trhu (pravá osa), data pro rok 2017 jsou projekcí EIA.
Autor: Mezinárodní energetická agentura (EIA)

Světová poptávka (černá) a nabídka (modrá) ropy v milionech barelů denně (levá osa), zelené sloupky zobrazují rozdíl mezi nabídkou a poptávkou ropy na trhu (pravá osa), data pro rok 2017 jsou projekcí EIA.

Je důležité si uvědomit, že převis nabídky nad poptávkou nebyl způsoben nižším zájmem o komoditu (pomalejším růstem globální ekonomiky), což prokazuje následující graf. Křivka poptávky v letech 2014–2016, kdy došlo k propadu ceny, kontinuálně rostla, a to i v Číně. Spotřeba ropy se v tomto období zvyšovala také v USA a zbytku světa. Důvodem diskrepance byla stupňující se nabídka ropy, která přicházela hlavně z USA.

Meziroční změna poptávky (pravá osa) po ropě v Číně (tmavě modrá), USA (středně modrá) a zbytku světa (bledě modrá); celková poptávka po ropě (zelená linie) v milionech barelů denně (levá osa).
Autor: Mezinárodní energetická agentura (EIA)

Meziroční změna poptávky (pravá osa) po ropě v Číně (tmavě modrá), USA (středně modrá) a zbytku světa (bledě modrá); celková poptávka po ropě (zelená linie) v milionech barelů denně (levá osa).

Nabídka ropy

Produkce ropy v USA kulminovala v letech 2014 a 2015. Spojené státy masivně využívaly u těžby ropy z ropných břidlic nižších nákladů. Z grafu vidíme, že v letech 2014 a 2015, kdy cena ropy dynamicky klesala, produkce v USA v jednotlivých měsících meziročně stoupala až o 1,5 miliónu barelů denně. Masivní přírůstky černého zlata nebyl schopen komoditní trh absorbovat, a proto reagovala cena poklesem. Avšak zafungoval tržní mechanismus. Propad ceny ropy až k úrovni 26 USD za barel způsobil, že se těžba ropy z břidlic přestala americkým producentům vyplácet. Počet aktivních vrtů a následně i celková produkce ropy v USA klesla, což mělo vliv na snížení převisu nabídky nad poptávkou a obnovení růstu ceny v roce 2016.

Produkce ropy v USA v milionech barelů denně v jednotlivých měsících počítaná jako meziroční změna.
Autor: Mezinárodní energetická agentura (EIA)

Produkce ropy v USA v milionech barelů denně v jednotlivých měsících počítaná jako meziroční změna.

Počet aktivních ropných a plynových vrtů v USA.
Autor: Baker Hughes

Počet aktivních ropných a plynových vrtů v USA.

Nicméně produkce nerostla jenom v USA, ale i v členských zemích OPEC (viz. graf). Ty se však na konci roku 2016 domluvily na snížení objemu těžby o 1,2 miliónu barelů denně. Sdružení zemí OPEC tvoří 40 procent celosvětové nabídky ropy. Dohoda platí od 1. ledna 2017, takže už letos by se měla na trhu projevit nižší nabídka ropy ze zemí OPEC. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu, sníží těžbu o 486 000 barelů denně. K dohodě se přidalo i Rusko, které by mělo snížit produkci ropy o 300 000 barelů denně. Další nečlenské země OPEC by měly také redukovat produkci o dalších 300 000 barelů denně. Celkově by tak měla klesnout nabídka ropy v letošním roce o 1,8 miliónu barelů denně.

Jde o první dohodu zemí OPEC o snížení těžby od roku 2008. Aktuálně reaguje cena ropy mírně pozitivně na uzavřenou dohodu. Klíčovým ukazatelem bude dodržování dohody jednotlivými zeměmi, které se k ní zavázaly. V okamžiku, kdy vyjde na povrch, že některý ze států těží nadlimitní objemy, nastane ztráta důvěry mezi producenty a dohoda se postupně zneplatní.

skoleni_4_3

Produkce ropy v členských a nečlenských zemích OPEC kontinuálně rostla v (milionech barelů denně).
Autor: Zdroj: Mezinárodní energetická agentura

Produkce ropy v členských a nečlenských zemích OPEC kontinuálně rostla v (milionech barelů denně).

Technická analýza ropy

Měsíční graf ropy – technická analýza.
Autor: BOSSA

Měsíční graf ropy – technická analýza.

Z technického pohledu vidíme několik pozitivních znamení. Prvním z nich je, že se ropa vrátila zpátky nad trendovou linii, která spojovala předchozí minima, a dokonce nad touto technickou hranicí na měsíčním grafu uzavřela. Další pozitivní signál přichází z týdenního grafu, na němž vidíme formaci obrácené hlavy-ramena. Ropa už prorazila úroveň „neckline“, 55– a 100týdenní průměr, což jsou další pozitivní technické signály. Avšak stále chybí silnější impuls v podobě větší býčí svíčky. Pokud se bude plnit formace obrácené hlavy-ramena, pak může cena černého zlata dosáhnout až na hodnotu 75 USD za barel. Nicméně v cestě jí bude stát silná rezistence 61,50 USD za barel.

Týdenní graf ropy – technická analýza.
Autor: BOSSA

Týdenní graf ropy – technická analýza.

Souhrnný roční výhled pro finanční trhy na rok 2017 si můžete stáhnout přímo od společnosti Bossa. Přečtete si v něm, zda dosáhne EUR/USD letos parity nebo co čeká americkou ekonomiku pod záštitou nového prezidenta a britskou ekonomiku po brexitu.

Autor článku

Autorka je analytičkou finančních trhů společnosti BOSSA.CZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).