Hlavní navigace

Ropa stále hledá své dno a táhne ceny v průmyslu znovu dolů

18. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ceny v průmyslu v prosinci klesly meziměsíčně o 0,4 %. Meziročně jsou o 2,9 % nižší. Znovu se projevily klesající ceny komodit na světových trzích.

Ceny v průmyslu v prosinci klesly o 0,4 % m/m. Meziročně jsou o 2,9 % nižší, když meziroční tempo poklesu výrazně mírní efekt statistické základny, protože průmyslové ceny vloni na přelomu roku klesaly ještě strměji než letos. Znovu se projevily klesající ceny komodit na světových trzích.

Od listopadu se obnovil klesající trend cen ropy. Severomořská ropa Brent se nyní obchoduje těsně nad hladinou 28 USD za barel, což je nejnižší hodnota od konce roku 2003. Dolů ceny tlačí zprávy o vysokých zásobách nejenom ropy ale i dalších ropných výrobků.

Právě kvůli cenám ropy ale i propadu dalších komodit (zejména kovů) ceny v průmyslu v loňském roce v průměru klesly o 3,2 %. Nízké ceny ropy jsou dobrou zprávou pro domácí průmysl. Nejenom, že nižší náklady zvyšují ziskové marže podniků, ale sílí i kupní síla domácností (doma i na hlavních exportních trzích), což podporuje poptávku po české produkci.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).