Hlavní navigace

Rok 2017 přinese konec kurzového závazku ČNB

2. 1. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
První týden nového roku přinese prudké zrychlení inflace v eurozóně, potvrzení příznivých trendů na trhu práce v USA, zlepšení dynamiky českého průmyslu a přebytek státního rozpočtu.

Kurz koruny by měl zůstat na hranici kurzového závazku díky dobrým fundamentům české ekonomiky a rostoucím spekulacím na posílení domácí měny.

Rok 2017 přinese v České republice konec kurzového závazku. Náš výhled přepokládá, že k „exitu“ dojde už v Q2 16, a to díky výraznému zrychlení inflace na přelomu roku, tak i kvůli očekávanému přílivu spekulativního kapitálu. Následovat bude období výrazně zvýšené kurzové volatility, koruna by však měla v průměru posilovat. Ekonomika by si měla letos připsat 2,7 % po odhadovaných 2,5 % v roce 2016. Očekáváme oživení investic a pokračování růstu domácí spotřeby. Trh práce by se měl nadále utahovat, což se promítne v dalším zrychlení mzdového růstu (odhadujeme letošní růst průměrné nominální mzdy o 4,3 %).

Vyšší ceny ropy zrychlují meziroční inflaci v eurozóně

Konečné prosincové indikátory PMI z eurozóny by měly potvrdit, že ekonomika EMU zažila dobrý konec roku 2016. Náš odhad ukazuje na růst HDP v Q4 16 o 0,4 % q/q.

Prosincová inflace v Německu a Francii potvrdí, že dynamika cen v závěru loňského roku výrazně zrychlila především díky vyšším cenám ropy v meziročním srovnání.

Podobně vypadá růst cen v celé eurozóně. Prosincová meziroční inflace by měla zrychlit na nejvyšší hodnotu od září 2013. Jádrová složka však nejspíše zůstane těsně pod úrovní 1 %, kde se nacházela po většinu roku 2016.

Kromě evropské inflace budou investory zajímat především páteční údaje z amerického trhu práce. Americká ekonomika vytvořila podle našich odhadů v prosinci 185 tis. nových pracovních míst, což potvrdí slušnou kondici tamního hospodářství. Míra nezaměstnanosti by sice měla vzrůst, důvodem ale bude návrat uchazečů na trh práce. Pro finanční trhy by měl být důležitější indikátor hodinových výdělků, který by měl dosáhnout meziročního tempa 2,8 %, což potvrdí rostoucí inflační tlaky.

Závěr roku přinesl volatilní obchodování dolaru s eurem

Německé ekonomice se v posledním měsíci roku 2016 dařilo – alespoň o tom svědčí index důvěry podnikatelů institutu IFO, který vzrostl ve složce hodnotící současnou situaci i očekávání do budoucna. Překonal dokonce mírně i odhady trhu.

Kurz eura vůči dolaru uzavřel loňský rok těsně nad hladinou 1,05 USD/EUR. Obchodování přitom bylo minulý týden poměrně volatilní, a to i kvůli nízké likviditě. Euro nejdříve oslabilo pod 1,04 USD/EUR, v pátek v noci během asijského obchodování díky zavírání dolarových pozic prudce posílilo nad 1,06 a poté se dostalo doprostřed tohoto pásma.

Státní rozpočet ČR vykáže přebytek

Už dnes se ve středoevropském regionu dočkáme prvních ekonomických údajů, a to prosincových PMI z průmyslu. V České republice by měl tento indikátor mírně vzrůst, a přerušit tak dvouměsíční sérii poklesů.

Státní rozpočet zažil loni mimořádný rok a podle našich odhadů i předpokladů ministerstva financí vykáže i na konci prosince přebytek. Z údajů zveřejněných v listopadovém fiskálním výhledu odhadujeme, že ministerstvo financí cíluje bilanci kolem 25 miliard korun.

Po nepříliš příznivých říjnových údajích by měl český průmysl vykázat za listopad růst v meziměsíční i meziroční statistice. Dynamiku meziročního růstu vylepší i vyšší počet pracovních dní v loňském listopadu. Třetí odhad HDP za Q3 16 přinese i zveřejnění sektorových účtů.

Zveřejněn bude i objem devizových intervencí ČNB v loňském listopadu, který ale nebude nikterak závratný. Koruna se na úrovni kurzového závazku pohybovala jenom na začátku listopadu, poté oslabila v reakci na vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách.

skoleni_4_3

V závěru roku 2016 se koruna posunula zpět ke kurzovému závazku

Koruna uzavřela rok 2016 na hranici kurzového závazku, kam se posunula už v první polovině prosince poté, co vyprchal pro českou měnu nepříznivý efekt zvolení Donalda Trumpa.

Prosincový konjunkturální průzkum potvrdil dobrou náladu českých spotřebitelů. Index důvěry totiž v prosinci vzrostl, když se snížily obavy ze zhoršení ekonomické situace. Mírně však poklesla podnikatelská důvěra, a to především kvůli dalšímu zhoršení sentimentu ve stavebnictví.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).