Hlavní navigace

Rétorika Fedu se dnes příliš nezmění

1. 2. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Dnešní zasedání Fedu bude zřejmě patřit k těm méně zajímavým. Hlavní body prohlášení zůstanou zřejmě beze změny, očekávat nelze ani informace ohledně načasování dalšího zvýšení sazeb.

Dnešní zasedání Fedu bude zřejmě patřit k těm méně zajímavým. Hlavní body prohlášení zůstanou zřejmě beze změny, očekávat nelze ani informace ohledně načasování dalšího zvýšení sazeb. Z dat nás čeká lednový ISM index, který by měl růst již pátý měsíc v řadě. Finální výsledky lednových PMI v eurozóně potvrdí dobrou kondici v oblasti zpracovatelského průmyslu eurozóny. Pozitivně by měly vyznít i lednové PMI v regionu.

PMI v eurozóně slibují slušný hospodářský růst

Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání americké centrální banky. Ta však tentokrát svoji měnovou politiku nezmění a mnoha změn by neměla doznat ani rétorika Fedu. Na dělání závěrů ohledně fiskálního impulsu, který prezident Trump slíbili před volbami, je ještě příliš brzy a ostatní proměnné zůstaly v podstatě beze změny. Vyjádření týkající se inflace Fed změnil již v prosinci (z původní „inflace poněkud vzrostla“, na „inflace vzrostla“). Nepatrně lépe by mohly být hodnoceny firemní investice. U hodnocení trhu práce k významnějším změnám zřejmě nedojde. Ohledně načasování dalšího zvyšování úrokových sazeb si Fed bude zřejmě dávat pozor, aby nebyl příliš konkrétní a zůstaly mu volné ruce při hodnocení dalšího ekonomického vývoje. Z dat bude ve Spojených státech zveřejněn lednový ISM z oblasti průmyslu, který by měl růst již pátý měsíc v řadě a vyhoupnout se na nejvyšší hodnotu od roku 2014 (55,5 bodu).

Lednové PMI ve zpracovatelském průmyslu dosáhly v eurozóně podle předběžných odhadů 69měsíčního maxima (55,1 bodu). Na této úrovni budou dnes zřejmě potvrzeny, což by bylo konzistentní s růstem HDP eurozóny v Q1 17 o 0,7 – 0,8 % q/q. 

Inflace v eurozóně nejvýše od roku 2013

Euru se včera dařilo. Vůči americkému dolaru během dne posílilo o 0,9 % na 1,079 USD/EUR, kde se naposledy nacházelo v polovině listopadu. Náladu mu vylepšila data, která z oblasti eurozóny přicházela. Růst HDP za čtvrtý kvartál dosáhl 0,5 %, což naznačuje, že si za celý loňský rok ekonomika eurozóny polepšila o 1,7 %. Toto tempo by si měla udržet i v letošním roce. Výraznějším růstem překvapila lednová inflace za celou eurozónu, která vyskočila na 1,8 %, zatímco ještě v prosinci se nacházela 1,1 %. Za růstem stály především ceny pohonných hmot a potravin. Jádrová inflace naopak stagnovala na prosincových 0,9 %. Dobré zprávy přicházely i z Německa, kde lednová míra nezaměstnanosti poklesla na 5,9 %. To je nejnižší úroveň od sjednocení Německa v roce 1990. Včerejší zprávy posílily naše přesvědčení, že na svém březnovém zasedání ECB oznámí další omezení nákupů dluhopisů a to o 10 mld. EUR měsíčně, s platností od července letošního roku.

Indikátory PMI potvrdí dobrou náladu v průmyslu

V celém regionu dnes budou zveřejněny PMI mapující aktivitu v průmyslovém sektoru. Ty by měly potvrdit, že kondice průmyslu v Česku, Polsku i Maďarsku zůstává dobrá. Český PMI podle našeho odhadu nepatrně zpomalí. I tak se ale udrží bezpečně v zóně expanze, když dosáhne 53,2 bodu. Zpomalení očekáváme v souvislosti s horšící se domácí podnikatelskou důvěrou. Ta v lednu vykázala již třetí po sobě jdoucí pokles. Trh je naopak ve svém očekávání optimističtější, když počítá s nárůstem indexu až na 54,3 bodu. To by byla nejvyšší hodnota od března 2016.

Růst polského HDP nejnižší od roku 2013

Zatímco ještě v roce 2015 si polská ekonomika připsala 3,9 %, v loňském roce to bylo „pouze“ 2,8 %. To je nejméně od roku 2013. V roce 2016 Polsko doplatilo na výrazný propad investic spolufinancovaných z fondů Evropské unie. Celkové investice v meziročním srovnání poklesly o 5,5 %. Podle našeho názoru však již dosáhly svého dna a v letošním roce by měly začít přispívat k HDP kladně. Hlavním zdrojem růstu zůstane spotřeba domácností, zatímco vliv čistých exportů bude zřejmě neutrální. Celkově by měla polská ekonomika v letošním roce opět nabrat na tempu, když náš odhad počítá s 3,4% dynamikou.

Polský zlotý byl včera jedinou měnou z regionu, která si na své konto připisovala zisky. Během úterního obchodování posílil o 0,3 % na 4,32 PLN/EUR. Česká koruna i maďarský forint zůstaly vůči euru beze změny (27,02 CZK/EUR, 310,4 HUF/EUR).

Včera jsme vydali naši novou pravidelnou čtvrtletní zprávu Ekonomické výhledy: Cesta k exitu je volná. Více informací naleznete zde: http://bit.ly/CEO1q17CZ Hlavní body jsou následující:

Česká ekonomika v letošním roce mírně zrychlí a podle našeho odhadu přidá 2,7 %. Za jejím růstem bude zejména domácí spotřeba. Mírné oživení by ale měly zaznamenat i investice.

Inflace bude po celý letošní rok přestřelovat cíl ČNB. V průměru by měla dosáhnout 2,2 %. Ze začátku roku inflaci nahoru pomůže efekt statistické základny cen pohonných hmot a potravin. Ve zbytku roku budou hlavním tahounem jádrové ceny. 

Česká národní banka podle nás zruší svůj závazek ve druhém čtvrtletí letošního roku. Jako příhodné považujeme pravidelné zasedání, které proběhne 4. května. Riziko představuje mimořádné zasedání v dubnu. Náš hlavní scénář již neobsahuje zavedení záporných sazeb. Negativní sazby však zůstávají rizikem.

skoleni_7_4

Opuštění kurzového závazku bude znamenat zvýšenou kurzovou volatilitu; v případě extrémních hodnot na obou stranách bude ČNB intervenovat. Návrat k dlouhodobému posilujícímu trendu koruny bude postupný.

Výnosy krátkodobých státních dluhopisů zůstanou až do konce kurzového závazku hluboce v záporu. Poté by se měly vracet zpět k nule. Výnosy na dlouhém konci by měly během celého roku 2017 postupně růst.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).