Hlavní navigace

Rétorika Fedu nehledě na blížící se volby přitvrzuje

22. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Rétorika Fedu dále přitvrzuje, jakoby ani nebyly v USA volby za rohem. O víkendu to byl druhý muž americké centrální banky Stanley Fischer, který vyslal celkově již čtvrté jestřábí varování během uplynulého týdne.

Po této dělostřelecké přípravě trhy ještě více upřou pozornost k pátečnímu vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové na každoročním sletu centrální bankéřů v americkém Jackson Hole.

skoleni_29_6

Nicméně do té doby ještě pár dní uteče a čas trávený přemítáním, jestli a kdy přesně vlastně americká centrální banka letos hodlá zvednout úrokové sazby, zkrátí řada důležitých údajů. K těm zajímavým budou nepochybně patřit důležité předstihové ukazatele v podobě podnikatelských nálad z eurozóny a USA (indexy PMI) a dále tvrdá data z USA, která nám i Fedu dále naznačí, jak vstoupila americká ekonomika do třetího čtvrtletí.Konkrétně půjde o zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a americký zahraniční obchod, což jsou poměrně volatilní makroekonomické položky. Těsně před vystoupením Yellenové bude oznámena i revize růstu amerického HDP za druhé čtvrtletí, kde máme podezření, že prvotní odhad byl velmi nízký a toto číslo by se mělo revidovat vzhůru. Revize může přiživit očekávání, že se Fed ještě do konce roku pohne.

A jak si tato očekávání vlastně stojí? Trhy s dolarovými úrokovými futures ukazují na to, že trh vidí šanci zvýšení sazeb Fedu v září stále jen z 22 %, přičemž do konce roku implikovaná pravděpodobnost zvýšení úroků o 25 bazických bodů vzroste těsně nad 50 %. Vzhledem k tomu, že málokdo tuší, co má Yellenová za lubem, tak se tyto hodnoty v průběhu tohoto týdne velmi pravděpodobně zvýší, což se řadě trhů nebude líbit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).