Hlavní navigace

Resistence 25,80 CZK/EUR by měla bránit koruně v dalších ztrátách

29. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká koruna se během celého týdne držela poblíž úrovně 24,80 CZK/EUR.

Ani v pátek se obchodování příliš nelišilo od předchozích dnů, když kurz CZK/EUR se držel v relativně úzkém pásmu 25,73–25,80 s tendencí mírně dolů. Bez výraznějších změn se tento týden obchodoval i polský zlotý, jedinou měnou v ziscích tak byl maďarský forint, který posílil přibližně o 1 %. Forintu pomohlo zasedání centrální banky, která snížila svoji klíčovou sazbu o 25 bb. Někteří hráči na trhu však spekulovali na výraznější pokles.

FIN21

Hladina 24,80 CZK/EUR se ukazuje jako relativně silná resistence a k jejímu překonání by bylo zapotřebí výraznější zklamání z domácí ekonomiky či eskalování dluhové krize v EMU. Kurz koruny okolo 24,50 CZK/EUR centrálním bankéřům vyhovuje, i z tohoto pohledu by se tak koruna měla držet v pásmu 25,30–25,80 CZK/EUR. Jelikož jsme nyní v horní části pásma, z technického pohledu tak hrozí spíše pohyb směrem dolů. Data zveřejněná v příštím týdnu by neměla být dostatečná k tomu, aby se horní hrana pásma ocitla pod výrazným tlakem. Jak je stále více jasné, centrální bankéři by začali přímo intervenovat na trhu pouze v případě hrozby deflační spirály. Na tu ovšem naše prognóza ani současná data neukazují.

V úterý se dočkáme z domácí ekonomiky zveřejnění průmyslového PMI indexu za březen, který by se dle naší předpovědi mohl vyšplhat nad hladinu 50 bodů, tedy do pásma expanze. Zajímavější však budou čtvrteční maloobchodní tržby za únor, u kterých očekáváme pokles o 3,1 % meziročně. Maloobchodní tržby by měly v únoru poklesnout o 0,4 % m/m (SA, WDA) kvůli nižším prodejům aut. Prosinec loňského roku byl pro maloobchodníky úspěšný měsíc. Nicméně zhoršení na začátku letošního roku se dalo očekávat kvůli pokračující fiskální konsolidaci (zejména zvýšení DPH a změny u daně z příjmů) a zhoršujícímu se trhu práce (nízký růst mezd a hlavně rostoucí míra nezaměstnanosti).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).