Hlavní navigace

Republikáni se skřípěním zubů podpořili dohodu ze Senátu

2. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Odpor republikánů ve Sněmovně reprezentantů byl zlomen. Šéf republikánské většiny John Boehner si uvědomil, že pád z fiskálního útesu by byl přímo spojován s jeho osobou.

V Senátu totiž nadstranická dohoda na vyšších daních pro 2 % nejbohatších Američanů získala podporu drtivé většiny republikánů. Na první pohled se může zdát, že jde o vítězství prezidenta Obamy – daně stoupnou nejbohatším (poprvé skoro po dvaceti letech), střední třída zůstává naopak uchráněna a po dlouhé době světlo světa spatřila zásadnější nadstranická dohoda.

skoleni_8_6

Daní za to je, že fakticky nikdo není s dohodou spokojen – to platí především o republikánských kongresmanech hlásících se k Tea party. Ti byli vždy zásadními odpůrci jakéhokoliv zvyšování daní a současná dohoda navíc prakticky neřeší problém rychle rostoucích výdajů a tím pádem ani skoro čtyřbilionového deficitu. Hlas nespokojených republikánů bude o to hlasitější v dalších rozpočtových bitvách, které prezidenta Obamu čekají v nacházejících měsících.

Do konce února bude muset Kongres navýšit dluhový strop, jinak USA teoreticky může hrozit technický bankrot. Republikáni tradičně chtějí využít této příležitosti k tlaku na osekávání výdajů. Prezident Obama jim ale vzkázal, že nehodlá o dané věci vůbec jednat – navýšení dluhového stropu je podle něj technická záležitost, za kterou je zodpovědný Kongres. Kromě dluhového stropu navíc v březnu znovu hrozí nastartování automatických škrtů ve výdajích, které se mají spustit, pokud se republikáni s demokraty nedohodnou na střednědobé strategii pro snižování deficitu federálního rozpočtu. Jeden pád z fiskálního útesu je tedy odvrácen, na obzoru se ale mohou rýsovat další.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).