Hlavní navigace

Republikáni kapitulovali – trhy si to užívají

17. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tak, jak se nakonec dalo očekávat, republikáni na Kapitolu kapitulovali, když v hodině dvanácté přijali zákon, jež do začátku února odstraňuje dluhový strop pro federální dluh a do poloviny ledna zajišťuje financování všech federálních úřadů.

K výše uvedenému je však třeba dodat, že slovo kapitulace se týká jen umírněné frakce uvnitř republikánské strany v dolní komoře Kongresu. Pro kompromisní návrh Senátu včera v noci hlasovalo “jen” 87 z 231 členů republikánské většiny, kteří se přidali k demokratům. Jinak řečeno na jedné straně prezident Obama a demokraté slaví dvojnásobné politické vítězství – jednak nemuseli prakticky v ničem ustoupit a jednak se jim podařilo rozštěpit republikánskou stranu.

Toť politické důsledky. Zajímavější jsou pro nás však ty ekonomické a tržní. Pokud jde o (makro)ekonomické dopady právě skončené epizody, tak nejvíce viditelné budou v dočasně pomalejším růstu americké ekonomiky. Vinou dočasné uzavírky některých federálních úřadů, která odstavila od práce více než 400 tisíc federálních zaměstnanců a způsobila propad spotřebitelských a podnikatelských nálad, lze očekávat, že růst americké ekonomiky bude ve čtvrtém kvartále o nějakých 0,3 procentního bodu nižší. Nevyjeví-li se však nějaký další problém, pak by tuto ztrátu měla ekonomika v první polovině příštího roku hravě dohnat.

Co se týká tržních dopadů tak smetení hrozby selektivní bankrotu USA ze stolu (byť pravděpodobnost byla mizivá) musí nutně přinést úlevu všem rizikovým aktivům. Trhy se tak budou daleko více zaměřovat na příchozí data – tedy nejen makroekonomická (ty oficiální začnou být v USA znovu publikovány), ale také na právě probíhající kvartální ziskovou sezónu. Ta se přitom vyvíjí dobře, což je další plus nejen pro akcie, ale např. i měny z rychle se rozvíjejících trhů a tedy pro zlotý či forint. Na druhou stranu se však může ve světě obnovit růst tržních úrokových sazeb, který byl přibrzděn nejistotou ohledně dalšího (makro) vývoje největší ekonomiky světa.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).